PortalMorski.pl: Do Polski płynie ropa z USA i Afryki

3 kwietnia 2018, 12:45 Alert
tankowiec
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Do Gdańska płynie ropa z całego świata – z Afryki, Rosji i USA – poinformował PortalMorski.pl.

Według ustaleń portalu do Gdańska płynie tankowiec Waikiki, który 28 marca wyruszył z pola naftowego offshore Ebok u wybrzeży Nigerii. Ponadto nad polskie morze spodziewany jest ładunek irańskiej ropy dla Orlenu. Jak informuje PortalMorski.pl surowiec płynie na statku Delta Kanaris i do Gdańska ma zacumować 13-15 kwietnia.

Ponadto grecki tankowiec Minerva Symphony, należący do Minerva Marine Inc. wiezie do Gdańska ropę amerykańską – z Teksasu. Wyruszył z portu Corpus Christi 17 marca. W Gdańsku spodziewany jest 9-10 kwietnia.

Jak podkreśla PortalMorski.pl w okresie świątecznym gdański naftoport pracował. W niedzielę, 1 kwietnia, terminal paliwowy w gdańskim Porcie Północnym opuścił aframax Frankopan, który przywiózł do Gdańska, dla PKN Orlen, około 100 000 ton ropy z Sidi Kerir – bazy składowej i morskiego terminalu naftowego położonego w pobliżu Aleksandrii, z którego już wielokrotnie docierały ładunki do Gdańska.

Dodatkowo 1 kwietnia, przy jednym ze stanowisk przeładunkowych Naftoportu zacumował zbiornikowiec aframax Rivera. Miał on opuścić gdański terminal w poniedziałek wieczorem lub w nocy, a zostawił ładunek przywieziony z rosyjskiego portu Ust Ługa.

PortalMorski.pl