W Portugalii powstanie największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie

15 lipca 2022, 16:30 Alert

Na tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa tego typu pływająca elektrownia słoneczna w Europie. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.

Panele fotowoltaiczne. Mikroinstalacja OZE. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Panele fotowoltaiczne. Mikroinstalacja OZE. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie

Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia. Jak podał dziennik „O Jornal Economico”, pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW. Ta dotychczas największa na kontynencie inwestycja tego rodzaju ma pomóc zapewnić energię elektryczną dla ponad 1500 gospodarstw domowych.

Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została ona wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere – przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP. Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 procent. Według „O Jornal Economico” w planach EDP jest uruchomienie do 2025 roku na Alquevie innej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.

O Jornal Economico/Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Giers: Jak rozwijać wodór? Warto przyjrzeć się Portugalii (ANALIZA)