AktualnościBezpieczeństwoGospodarka

Sektor obronny potrzebuje ćwierć miliona ludzi do 2035 roku

Według Deloitte sektor obronny w przeciągu 10 lat będzie musiał zatrudnić 70 tysięcy nowych żołnierzy, 90 tysięcy specjalistów w przemyśle zbrojeniowym i 77 tysięcy osób w łańcuchach dostaw. Fot.: Dowództwo Operacyjne

Do 2035 roku polski sektor obronny, wraz z siłami zbrojnymi i zapleczem technicznym, będzie potrzebował ok. 250 tysięcy nowych pracowników – wynika z raportu firmy Deloitte. Będzie to poważnym wyzwaniem, zwłaszcza że w tym samym czasie o 800 tysięcy spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym – dodano.

Jak wynika z raportu firmy Deloitte “CE Economic Outlook”, aby sprostać planom modernizacji polskiego przemysłu zbrojeniowego i armii, branża ta będzie musiała zatrudnić w ciągu 10 lat około 70 tysięcy nowych żołnierzy, 90 tysięcy specjalistów w przemyśle zbrojeniowym i 77 tysięcy osób w łańcuchach dostaw. Wynika to z większej skali zamówień i liczniejszej armii, jak i rosnącej roli polskiego przemysłu w dostawach uzbrojenia – wskazano.

– Ambitne założenia zwiększenia zdolności militarnych wymagają nie tylko zakupów nowoczesnego uzbrojenia i rozbudowy jego produkcji w kraju, ale całego ekosystemu wsparcia: wyszkolonego personelu, infrastruktury, kompetencji przemysłowych i serwisowych. Bez ludzi nie da się zbudować nowoczesnej, skutecznej armii – podkreślił w komunikacie prasowym Mariusz Ustyjańczuk z Deloitte w Europie Środkowej.

Według autorów raportu zatrudnienie nowych osób będzie “istotnym wyzwaniem”, jako że obecnie ponad 40 procent wszystkich firm w Polsce zgłasza trudności w obsadzeniu wakatów, a w ciągu najbliższych 10 lat liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 800 tysięcy.

Polska musi przygotować się na wyzwanie

W odpowiedzi na to wyzwanie polityka państwa powinna sprzyjać przepływowi pracowników do bardziej produktywnych sektorów, co poprawi efektywność wykorzystania zasobów i poszerzy wpływy z podatków, niezbędnych do finansowania obronności – wskazali eksperci. Dodali, że równolegle należy przystosować system edukacyjny i szkoleniowy, by szybciej i skuteczniej odpowiadał na potrzeby sektora zbrojeniowego i Sił Zbrojnych RP.

Zaznaczono, że utrzymanie równowagi na rynku pracy będzie wymagało kompensacji ubytków kadrowych w innych branżach. Rozwiązaniem może być aktywizacja zawodowa studentów, seniorów i osób z niepełnosprawnościami – wskazali eksperci.

Inwestycje które ustabilizują gospodarkę

W raporcie zaznaczono, że niezbędne są trwałe inwestycje w obronność, które w przypadku konfliktu mogą okazać się warunkiem utrzymania stabilności gospodarczej oraz uniknięcia strat ekonomicznych i społecznych. Dla tych inwestycji Polska musi znaleźć źródła finansowania bardziej zrównoważone niż dalszy wzrost długu publicznego, który zbliża się do konstytucyjnego limitu 60 procent PKB – podkreślono.

Długofalowym rozwiązaniem tego problemu jest wspieranie wzrostu gospodarczego i dążenie do poprawy sytuacji ekonomicznej, co przełoży się na wzrost produktu krajowego brutto i wyższe dochody podatkowe – podano.

Według ekspertów rozbudowa przemysłu obronnego w Polsce zakończy się sukcesem, jeśli będzie szła w parze ze wzrostem wydajności. Głównym warunkiem jest w tym kontekście odejście od pracochłonnych metod wytwarzania, na rzecz ustandaryzowanych procesów przemysłowych. Proces ten umożliwi automatyzacja, w którą powinny inwestować firmy; ze strony wojska potrzebna jest natomiast długofalowa strategia zakupowa – podkreślono. Dodano, że efektywność może poprawić też m.in. utrzymanie przewidywalnego, długoterminowego portfela zamówień i dbanie o komplementarność różnych typów uzbrojenia. Plany te wymagają również aktywnego włączenia sektora prywatnego oraz partnerstwa publiczno-prywatnego – podkreślili eksperci.

Deloitte to firma doradcza, która działa w 150 krajach.

Biznes Alert / PAP


Powiązane artykuły

Zmiany w PO, odejdzie Donald Tusk. Kto go zastąpi?

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Donald Tusk ma przedstawić plan rekonstrukcji rządu. Według ustaleń Rzeczpospolitej nie są to ostatnie zmiany. PO...
Prezydent USA Donald Trump, foto: PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Plan Trumpa uderzy w Chiny i Indie?

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli Rosja nie zgodzi się na zawarcie pokoju w ciągu 50 dni, Stany Zjednoczone...
Kabel podmorski. Fot.: Flickr

USA chcą by Chiny trzymały się z dala od podmorskich kabli

Federalna Komisja Łączności, przekazała, że zamierza wprowadzić zakaz korzystania z chińskich technologii i usług przy podmorskich kablach telekomunikacyjnych. Obecnie ruch...

Udostępnij:

Facebook X X X