Podczas konferencji POWERPOL 2019 odbył się panel dyskusyjny poświęcony prognozom na bieżący rok w energetyce z perspektywy przedsiębiorstw i instytucji rządowych.
Wiceprezes zarządu ds. Innowacji i Logistyki, ENEA Operator powiedział, że Grupa Enea zakłada innowacyjność we wszystkich obszarach swojej działalności: – Wdrażamy trzy projekty istotne dla przyszłości funkcjonowania Enei Operator, dotyczące magazynów energii. Docelowo chcemy dowiedzieć się jak stabilizować sieć za pomocą magazynowania energii. Chcemy też stworzyć możliwość szkolenia pracowników GPZ-ów, stworzyć cały mapping całej infrastruktury sieciowej i możliwość śledzenia zmian w sieci. Ponadto we współpracy z AGH tworzymy projekt dotyczący śledzenia jakości energii. Chcemy być partnerem nowoczesnym, innowacyjnym i bezpiecznym, oraz żeby te innowacje były dostrzegane przez instytucje, które nas nadzorują. Te inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i przychody dla dystrybucji. Bardzo ważnym aspektem jest spółka Enea Innowacje, będąca pomostem między dużą firmą a start-upami, które ze względu na braki kapitałowe nie są w stanie wejść na rynek. Przymierzamy się do morskich farm wiatrowych, w tym polu współpracujemy z Politechniką w Szczecinie – mówił Drożdż.
Prezes Lotosu Mateusz Bonca powiedział, że rynek pomaga tym graczom, którzy grają w sposób innowacyjny: – Ten rok będzie dla nas przełomowy, ponieważ w ramach projektu EFRA uruchamiamy nową instalację rafineryjną. Pozwoli to nam wycofać się z rynku paliw wysokosiarkowych, będziemy mogli pozyskiwać więcej paliwa lotniczego i diesla, z jednej strony czujemy się bezpiecznie jako firma, a z drugiej patrzymy na rynki, które pozwalają nam się rozwijać. Ponadto istnieją unijne programy dotyczące wodoru, elektromobilności i LNG. Rozwijamy też projekty, które pozwalają nam utrzymać marżę na wysokim poziomie. Współpracujemy z analitykami, które pozwalają nam poprawiać nasze wskaźniki, jeżeli chodzi o energochłonność. Optymalizujemy też produkcję w ramach działalności bieżącej. Przyglądamy się kilku trendom, na przykład elektryfikacji transportu czy wykorzystaniu wodoru w motoryzacji.
Prezes PERN Igor Wasilewski powiedział, że jego firma przesyła i magazynuje paliwa: – To dwa filary naszej działalności. W strategii energetycznej tak została przedstawiona nasza rola. Stratega może ulegać modyfikacjom, ale jej ogólne założenia pozostaną niezmienione. Przeprowadzone zostaną duże programy inwestycyjne polegające na modernizacji rur i magazynów ropy. W 2019 roku dla PERNu istotne będą wyzwania inwestycyjne w związku z rozbudową infrastruktury w obliczu dalszej dywersyfikacji dostaw ropy do Polski – powiedział Wasilewski.
Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział, że w tym tygodniu ruszy program Czyste Powietrze: – W tym roku obchodzimy 30-lecie przekształceń systemu elektroenergetycznego. Z takiej perspektywy warto popatrzeć na to, co dzieje się teraz. Dokonaliśmy ogromnego postępu, ale problemy pozostały. Zrealizowaliśmy ponad 4000 projektów. Współfinansowanie unijne jest znaczne, finansujemy wszystko, co wspomaga redukcję emisji CO2 do atmosfery. Jeśli chodzi o energię cieplną, propagujemy zwiększanie efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych i budynkach użytkowych, kogenerację, sieci ciepłownicze. Mamy świadomość tego, że w Polsce powiatowej pozostaje w tej dziedzinie wiele do zrobienia. Ponadto wspieramy elektromobilność w porozumieniu z Ministerstwem Energii. Problemem jest niedobór dobrze przygotowanych projektów – mówił Kujda.