AlertEnergetykaGaz.

Powstanie pierwsze Centrum Wymiany i Analizy Informacji w polskim sektorze gazowym

fot. Gaz-System

12 września 2024 roku Polska Spółka Gazownictwa (PSG) oraz Gaz-System podpisały umowę o utworzeniu Centrum Wymiany i Analizy Informacji typu ISAC (Information Sharing and Analysis Center) w polskim sektorze gazowym. Celem tej inicjatywy jest wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w zakresie przesyłu i dystrybucji gazu w Polsce.

“ISAC Gaz pl” będzie kluczowym elementem systemu, który umożliwi profesjonalną wymianę informacji dotyczących incydentów cybernetycznych między podmiotami z sektora gazowego. Inicjatywa ma na celu lepsze zrozumienie aktualnych zagrożeń i ryzyk, co przyczyni się do zwiększenia odporności sektora na cyberzagrożenia i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz jego obywateli.

Jacek Podgórski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa, podkreślił znaczenie tej współpracy: „Podpisanie tego porozumienia jest istotnym krokiem w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa w naszym sektorze. Dzięki współpracy z Gaz-System będziemy mogli skuteczniej reagować na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem i zapewnić bezpieczne dostawy gazu naszym klientom.”

Adam Bryszewski, wiceprezes Gaz-System, dodał: „To porozumienie to ważny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa sektora gazowego. Dzięki wymianie informacji będziemy w stanie lepiej reagować na zagrożenia cybernetyczne i minimalizować ich skutki. ISAC GAZ PL pomoże zbudować silną społeczność, która wspólnie zadba o bezpieczeństwo energetyczne Polski.”

“ISAC Gaz pl” będzie umożliwiało członkom dzielenie się informacjami na temat zagrożeń, podatności, incydentów oraz dobrych praktyk związanych z cyberbezpieczeństwem. Członkowie będą zobowiązani do przestrzegania krajowych i unijnych regulacji prawnych dotyczących sektora gazowego. Inicjatywa, której pomysłodawcami są PSG i Gaz-System, ma na celu włączenie w swoje szeregi kolejnych podmiotów działających w obrocie i dystrybucji gazu w Polsce.

Powstanie “ISAC Gaz pl” jest zgodne z unijną dyrektywą NIS 2, której celem jest podniesienie wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w UE. Dyrektywa ma być zaimplementowana w Polsce poprzez nowelizację Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa do 17 października 2024 roku.

Gaz System / Mateusz Gibała

Gaz-System: Coraz więcej biogazowni chce przyłączenia do sieci


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X