Pożar w zakładzie Orlenu. Są dwie ofiary śmietelne

27 września 2022, 15:24 Alert

W płockim zakładzie PKN Orlen wybuchł pożar. Zapalił się piec w instalacji hydroodsiarczania gudronu, który był świeżo po remoncie. Według doniesień medialnych nie żyją dwie osoby. Na miejscu znajduje się prokurator i policja. Specjalna komisja, która została powołana przez prezesa koncernu, zajmie się badaniem okoliczności pożaru. Według badań nie ma środowiskowego zagrożenia dla mieszkańców Płocka.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Pożar w płockim zakładzie PKN Orlen. Zapalił się świeżo wyremontowany piec

We wtorek 27 września w zakładzie PKN Orlen w Płocku wybuchł pożar. Doszło do zapłonu pieca w instalacji hydroodsiarczania gudronu, który był świeżo po planowanym remoncie – poinformowało biuro prasowe PKN Orlen. Na miejscu zadziałały zakładowe oddziały straży pożarnej, które według doniesień koncernu zdołały ugasić pożar w pół godziny.

– Wdrożono wszystkie standardowe procedury prewencyjne. Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN natychmiast podjęła i prowadzi działania w miejscu zdarzenia – poinformowała spółka cytowana przez PAP.

Na miejscu pojawiła się policja i prokurator – podał TVN 24.

W wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Ich ciała zostały odnalezione po częściowym opanowaniu sytuacji i przeprowadzeniu akcji ratowniczej.

– Ich rodziny objęte zostały pomocą psychologiczną. Wszystkie pozostałe osoby przebywające na miejscu zdarzenia są bezpieczne, nie odniosły obrażeń i również objęte zostały pomocą psychologiczną. W gotowości pozostaje Fundacja Orlen, która w kolejnym kroku będzie w kontakcie z rodzinami ofiar i udzieli im wszelkiego niezbędnego wsparcia – przekazał koncern w komunikacie.

Koncern chce zbadać przyczynę pożaru

Prezes PKN Orlen powołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

– Spółka pozostaje w kontakcie ze wszystkimi właściwymi służbami, aby jak najszybciej ustalić jego przyczyny – napisano w komunikacie.

Służby ochrony środowiska przeprowadziły odpowiednie badania, które nie zarejestrowały przekroczeń norm jakości powietrza – podaje dalej komunikat. Pożar nie wygenerował więc zagrożenia środowiskowego dla mieszkańców Płocka i okolic. Mimo incydentu płocki zakład Orlenu pracuje bez zakłóceń.

Polska Agencja Prasowa/TVN 24/PKN Orlen/Szymon Borowski

Rząd zgodził się na fuzję Orlenu z PGNiG