AlertWszystko

Praga zdecyduje o upadku lub nacjonalizacji największej spółki górniczej w regionie

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

(Financial Times/Ceske Noviny/Novinky.cz/Bartłomiej Sawicki)

Największa w Europie Wschodniej prywatna spółka górnicza omówi na jutrzejszym spotkaniu zarządu możliwość podjęcia decyzji o bankructwie. Firmie kończą się środki finansowe, a czeski rząd odmówił wsparcia spółki na zaproponowanych warunkach. Praga przygotowuje się na różne scenariusze, zamierza jednak utrzymać wydobycie węgla w zakładach upadającej spółki.

Brytyjski właściciel czeskiej spółki poinformował, że spółka OKD zakończy działalność w tym tygodniu, jeśli czeski rząd nie złoży deklaracji o wsparciu finansowym. Firma zapewnia, że dzięki rządowemu wsparciu zrestrukturyzuje kopalnie i zamknie nierentowne zakłady. Sektor górniczy przynosi straty w związku z trwającymi od 5 lat spadkami cen węgla.

W miniony weekend minęło ultimatum, jakie postawiło czeskiemu rządowi kierownictwo spółki OKD (Kopalnie ostrawsko-karwińskie), a dokładnie obecny właściciel, brytyjska firma Ad Hoc Group (AHG). Brytyjczycy proponowali, by to państwo odkupiło udziały w spółce za 125 mln euro. Czeski rząd pod koniec ubiegłego tygodnia podkreślił, że rząd nie wykupi udziałów w spółce i nie pomoże jej na zaproponowanych warunkach. Minister przemysłu i handlu Jan Mladek zaznaczył w ubiegłym tygodniu, że szansą dla OKD jest wykup wierzytelności spółki. Decyzja rządu w tej sprawie ma zapaść jak najszybciej. Dziś, tj. 2 maja trwa posiedzenie czeskiego rządu.

Jeśli spółka nie znajdzie wyjścia z sytuacji, to w połowie maja zabraknie jej środków na wypłatę zobowiązań dla 13 tys. pracowników firmy. Zdaniem agencji Moody’s, ogłoszenie bankructwa przez OKD jest „wysoce prawdopodobne”.

W opinii czeskiego ministra handlu i przemysłu, Jana Mladka, deklaracja o niewypłacalności spółki nie oznacza automatycznie, że przestanie ona wydobywać węgiel. Ministerstwo przygotowało różne propozycje, które mają zapewnić kontynuację wydobywca węgla w sytuacji ogłoszenia przez spółkę upadłości. – Pracujemy nad tym, abyśmy byli gotowi na wszystkie opcje – powiedział minister przed posiedzeniem rządu.

Podkreślił on, że nawet przypadku niewypłacalności, obecni właściciele mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo ludzi i terytorium. – Jeśli nie zrobią tego menedżerowie i pracodawcy, to państwo wykorzysta nadzwyczajne środki, aby Urząd Górniczy oraz przedsiębiorstwo państwowe Diamo zadbało o bezpieczeństwo w zamykanych zakładach – dodał.

Zdaniem czeskich ekspertów, upadłość to najprostsza droga do rozwiązania problemów spółki OKD. – Powinno odbyć się standardowe postępowanie upadłościowe. Sąd zdecyduje o  bankructwie lub reorganizacji –  \uważa główny ekonomista grupy finansowej Roklen, Lukas Kovanda. Zaznaczył on, że upadłość firmy nie jest w gospodarce rynkowej niczym niezwykłym. – Oczyszczona działalność spółki, pozbycie się aktywów generujących straty, umożliwia ulokowanie kapitału w kierunku bardziej perspektywicznych obszarów działalności – uważa czeski ekspert.

Możliwe wywłaszczenie lub nacjonalizacja firmy, które wspiera prezydent Milosz Zeman, zdaniem Kovandy nie jest dobrym rozwiązaniem. – Państwo wyśle negatywny sygnał do międzynarodowych inwestorów, co mogłoby zaszkodzić krajowi w długoterminowej perspektywie –  powiedział Kovanda.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X