Prawie 100 procent energii z OZE. Niemiecki rekord godzinowy (INFOGRAFIKI)

9 maja 2016, 14:45 Alert

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl w niedzielę, 8 maja br., w Niemczech padł kolejny rekord udziału OZE w krajowym zużyciu energii. O godzinie 11 rano udział OZE w generacji energii ogółem u naszych zachodnich sąsiadów wyniósł 94,9 proc. Dzień wcześniej, w sobotę o godz. 13, udział ten wynosił 81,6 proc.

Jak wynika z inforamcji podawanych przez instytut Agora Energiewende, w niedzielny poranek niemiecki system elektroenergetyczny generował zapotrzebowanie na poziomie ok. 57,8 GW. W tym samym czasie z odnawialnych źródeł energii pochodziło ok. 54,9 GW.

Duży wzrost udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym w ostatni weekend to zasługa słonecznej pogody i fotowoltaiki, a także mniejszego, weekendowego zapotrzebowania na energię.

Rok temu w miesiącu maju niemieckie elektrownie solarne wyprodukowały aż 4,66 mld kWh. Rekord generacji z PV padł jednak w lipcu 2015 r.  – 5,18 mld kWh. W ubiegłym roku niemieckie systemy PV wyprodukowały w sumie około 36,8 mld kWh energii elektrycznej, a rok wcześniej 34,9 mld kWh. Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już niemal 40 GW.

Największy udział w niemieckim miksie OZE posiadają elektrownie wiatrowe. Ich łączna moc sięgnęła na koniec ubiegłego roku 44,94 GW, na co złożyło się 25,9 tys. turbin pracujących na lądzie i już ponad 790 turbin na morzu. Mimo tak dużego potencjału wiatrowego niemieckie inwestycje w sektorze wiatrowym nie zwalniają. W ubiegłym roku Niemcy zainstalowali turbiny wiatrowe o łącznej mocy 5,8 GW, a wartość inwestycji w sektorze tworzącym około 150 tys. miejsc pracy sięgnęła 9,7 mld euro.

W ubiegłym roku farmy wiatrowe u naszych zachodnich sąsiadów wyprodukowały w sumie ok. 86 mld kWh energii elektrycznej, co stanowiło aż 51-procentowy wzrost w zestawieniu z 2014 r.

Pozostałą część generacji OZE dokładają elektrownie wodne, biomasowe i biogazowe. W sumie udział OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej przekracza już 30 proc. Według niemieckiej federalnej agencji BDEW, w ubiegłym roku niemieckie elektrownie OZE wyprodukowały w sumie 194 mld kWh, z czego udział elektrowni wiatrowych wyniósł 13,3 proc., elektrowni biomasowych 6,8 proc., a fotowoltaiki 5,9 proc.

W sumie niemieckie elektrownie miały wyprodukować w 2015 r. według BDEW ok. 647 mld kWh energii elektrycznej, w tym udział elektrowni na węgiel brunatny wyniósł ok. 24 proc., na węgiel kamienny ok. 18,2 proc., udział atomu sięgnął 14,1 proc., a generacji gazowej ok. 8,8 proc.

1

Niemiecki miks energetyczny w ostatnim tygodniu (energetyka konwencjonalna – kolor szary, fotowoltaika – kolor źółty, energetyka wiatrowa – kolor niebieski ciemniejszy, energetyka wodna – kolor niebieski jaśniejszy, energetyka biomasowa – kolor zielony). Źródło: Agora Energiewende.

2

Niemiecki miks energetyczny w ostatnim roku. Źródło: Agora Energiewende.