AktualnościOnetPAPPrawoWykop

Jest decyzja w sprawie ustawy incydentalnej. Prezydent podjął decyzję o weto

Prezydent Duda podczas konferencji. Fot. PAP.

— Patrząc na to, jaka jest propozycja tej ustawy i rola prezydenta, jako strażnika Konstytucji, który stał murem za sędziami, trudno było oczekiwać, aby taka ustawa mogła znaleźć akceptację. Pan prezydent podjął decyzję, aby ten projekt zawetować — oświadczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka, komentując ustawę incydentalną. Zgodnie z propozycją uchwaloną przez Sejm o ważności wyborów prezydenckich miało decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda zawetował ustawę incydentalną. — Główne motywy decyzji prezydenta to kwestia nienaruszalności powołań sędziowskich. Ustawa przesuwała kompetencje powołanych sędziów — zaznaczyła w poniedziałek Małgorzata Paprocka.

— Cały problem z kwestionowaniem sędziów zasiadających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, rozpoczął się wraz z decyzją o niewykonaniu orzeczenia w sprawie finansowania największej partii opozycyjnej w Polsce przez ministra finansów — oceniła prezydencka minister.

Prezydencka minister wyjaśnia

Szefowa Kancelarii Prezydenta zwróciła uwagę, że „kwestionowanie izby SN będzie mogło być podnoszone w kontekście nierówności wyborów”. Małgorzata Paprocka podkreśliła także, że „poza kwestiami związanymi ze statusem sędziów, które znalazły się w uzasadnieniu, pan prezydent zwrócił jeszcze uwagę na drugi aspekt, czyli moment przeprowadzenia tych zmian”.

— Obowiązywała dotychczas niepisana zasada o ciszy legislacyjnej, dotyczącej nieprzeprowadzania zmian wyborczych na sześć miesięcy przed wyborami. Wybory prezydenckie odbędą się za dwa miesiące, wybory uzupełniające do Senatu za kilka dni. Nie ma mowy o zachowaniu ciszy legislacyjnej — powiedziała.

Jako trzecią przyczynę zawetowania ustawy Małgorzata Paprocka wymieniła kwestią politycznej dyskusji wokół kampanii wyborczej i stwierdzania ważności głosowania. — Jest tworzona atmosfera wokół wyborów prezydenckich dotycząca kwestionowania statusu sędziów. Prezydentowi zależy na tym, żeby kampania przebiegła spokojnie i Polacy mogli wybrać swojego prezydenta — dodała Małgorzata Paprocka.

Szefowa Kancelarii Prezydenta ostro skrytykowała także pomysł „okrągłego stołu”, w którym mieliby uczestniczyć przedstawiciele Komisji Europejskiej. — To nie są osoby apolityczne, mają jasno określoną przynależność partyjną. (…) Mamy złe doświadczenia, szczególnie w kontekście wstrzymywania wypłat z KPO w związku z kwestiami politycznymi — podkreśliła.

PAP / Biznes Alert

Prezydent Duda przybył do Brukseli, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym NATO


Powiązane artykuły

Wyjście Nord Stream 2 na ląd w Niemczech. Fot. Gas for Europe

Polityk z partii kanclerza Niemiec chce powrotu do Nord Stream 2

Michael Kretschmer, premier kraju związkowego Saksonia i członek partii CDU, zaapelował o rozmowy z Moskwą na temat możliwego wznowienia projektu...
Rafał Trzaskowski i Sławomir Mentzen foto: Screen z YouYube MENTZEN GRILLUJE: Rafał Trzaskowski

Trzaskowski nie podpisał deklaracji Mentzena

W sobotni wieczór Rafał Trzaskowski wziął udział w rozmowie na kanale YouTube Sławomira Mentzena. Spotkanie dotyczyło ośmiu postulatów lidera Konfederacji,...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (17.05-23.05.2025 roku). 1. Wolin i Uznam jak Kuwejt czy Brunei,...

Udostępnij:

Facebook X X X