Premier Beata Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

3 grudnia 2015, 19:36 Alert

Walka z terroryzmem i bezpieczeństwo energetyczne – to główne tematy rozmów szefowej polskiego rządu z premierami Czech, Słowacji i Węgier. Czwartkowe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej dotyczyło także problemu migracji w UE i bezpieczeństwa granic strefy Schengen.

Wzrost bezpieczeństwa całej Grupy Wyszehradzkiej

Strefa Schengen i bezpieczeństwo energetyczne – to są priorytety, z którymi chcemy jechać na następne spotkanie Rady Europejskiej – mówiła w Pradze premier Beata Szydło. Oferujemy Europie solidarność w walce z terroryzmem i bezpieczeństwo granic – dodała. Szefowa rządu zaznaczyła przy tym, że są to najważniejsze tematy, które będą poruszone na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej. Kraje Grupy Wyszehradzkiej na jej forum przedstawią wspólne stanowisko, które wypracowały w czwartek w Pradze. Będziemy chcieli przekonać naszych partnerów z UE, by wsłuchali się  w nasz głos i ze zrozumieniem podeszli do kwestii, które podniesiemy – podkreślała premier.

Współpraca gospodarcza Grupy Wyszehradzkiej i Korei Południowej

Po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, w ramach mechanizmu współpracy z krajami trzecimi w formule „V4+”, odbyło się spotkanie z prezydent Republiki Korei Park Geun-hye.

Premier Beata Szydło mówiła, że kluczowa dla rozwoju potencjału regionu państw Grupy Wyszehradzkiej jest współpraca gospodarcza z Koreą Południową. Dzisiaj ten potencjał musi być budowany na pokoju, bezpieczeństwie i wspólnym patrzeniu na przyszłość całego regionu – to są cele porozumienia, które dziś podpisaliśmy – mówiła premier. Będziemy rozmawiać o wymianie myśli technologicznej, o oświacie i kulturze – dodała

Źródło: Kancelaria Premiera