Premier Francji Francois Bayrou ostrzegł w poniedziałek, że Francja i Unia Europejska zostaną „zmiażdżone”, jeśli nie podejmą działań w obliczu polityki gospodarczej zapowiadanej przez Donalda Trumpa, obejmującego tego dnia urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Bayrou, wypowiadając się w mieście Pau, którego jest merem, ocenił, że USA zdecydowały się na „nadzwyczaj dominującą” politykę za pośrednictwem swojej waluty – dolara, a także swej polityki przemysłowej i poprzez „przechwycenie” badań i inwestycji światowych.
Jak opisywał, „przed Francją i Europą stoją dziś dwa wyzwania”: amerykańskie i chińskie. „Zaprzysiężenie Donalda Trumpa wymaga od nas wzięcia odpowiedzialności” – mówił premier, wskazując też na „potęgę Chin”, które odnotowały w handlu zagranicznym nadwyżkę niemal 1 bln dolarów.
– Jeśli nic nie zrobimy, to zostaniemy zdominowani, zmiażdżeni, zmarginalizowani – ostrzegł Bayrou.
Były szef MSZ Francji, a obecnie wiceszef Komisji Europejskiej Stephane Sejourne powiedział w poniedziałek, że UE chce zaproponować Trumpowi, że zwiększy inwestycje we własne zdolności obronne, w zamian zaś oczekuje zaniechania wojny handlowej. „Nie można mieć wojny handlowej i jednocześnie budować Europy obronności” – tłumaczył. „Amerykanie pozostają naszymi sojusznikami, ale będą bardziej bronić własnych interesów” – przekonywał Sejourne.
Wspomniał także, że nawiązane zostały kontakty z nową administracją w Waszyngtonie.
Podkreślił, że obecnie bilans handlowy w relacjach z USA jest korzystny dla Europy, a koszt ewentualnego podniesienia taryf celnych na produkty amerykańskie odczuliby sami Europejczycy. Zauważył, że są możliwe dwie strategie – „podejście ofensywne i defensywne” i przyznał, że „jeśli trzeba, należy być ofensywnym i może nawet radykalnym”.
– Cały świat jest zależny od tego, co dziś wieczorem zrobi Donald Trump. Przyjęte zostaną pewne dekrety i myślę, że ani Kanadyjczycy, ani Meksykanie, ani my, czy też reszta świata, nie wiedzą dokładnie, co jest w tych dekretach – powiedział Sejourne.
Były szef MSZ Francji jest, jako wiceszef KE ds. konkurencyjności, odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie nowej strategii przemysłowej UE.
PAP / BiznesAlert.pl
Miliardy euro na dekarbonizację przemysłu we Francji. Polska musiałaby wydać jeszcze więcej