Premier zaprasza prokuraturę i służby na rozmowę o ustaleniach Onetu o Obajtku i Hezbollahu

29 kwietnia 2024, 12:30 Alert

Premier Donald Tusk zaprosił prokuratora generalnego Adama Bodnara i koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka na rozmowę o możliwych powiązaniach byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka z Samerem A., podejrzewanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah.

Donald Tusk
Donald Tusk. Źródło: Flickr

– Poprosiłem dziś o odwiedziny panów prokuratora generalnego i koordynatora służb w sprawie kluczowej dla bezpieczeństwa państwa: miliardowej straty i możliwych powiązań z Hezbollahem byłego szefa Orlenu. Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać – napisał premier Donald Tusk na platformie X.

To reakcja na informacje Onetu, który podaje, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A. Mężczyzna ma być podejrzewany o kontakty z organizacją terrorystyczną Hezbollah i zamieszany w nielegalny obrót ropą z Iranu. – Obajtek te ostrzeżenia zlekceważył i postawił Samera A. na czele OTS, szwajcarskiej spółki Orlenu – czytamy na Onecie.

– Premierze, szuka Pan afer tam, gdzie ich nie ma. W państwie koalicji 13 grudnia nic nie jest przypadkowe. Najpierw Onet publikuje wrzutkę z fragmentów materiałów ściśle tajnych, a potem straszy Pan prokuratorem i służbami – skomentował sprawę Daniel Obajtek, były prezes Grupy Orlen.

X / Onet / Jędrzej Stachura

Aktualizacja: 29 kwietnia 2024 roku, godz. 15.50 – Komentarz Daniela Obajtka

Ireneusz Fąfara został prezesem Orlenu