Premier obiecuje dokapitalizować producenta armatohaubic Krab

16 lutego 2023, 10:45 Alert

Premier podczas wizyty w Stalowej Woli ogłosił decyzję o dokapitalizowaniu Huty Stalowa Wola kwotą 1,8 mld złotych.

Premier Morawiecki w HSW. fot. Premier RP

Dokapitalizowanie ma odbyć się w dwóch transzach. Pierwsza w wysokości 0,6 mld złotych ma trafić do całego konsorcjum HSW czyli Huty, spółki Jelcz produkującej ciężarówki oraz Autosan, która ma odpowiadać za produkcję pojazdów opancerzonych Waran i samobieżnych niszczycieli czołgów na podwozi kołowym o kryptonimie Ottokar-Brzoza.

– Państwo polskie podejmuje ogromne zamówienia w polskich zakładach, w polskich fabrykach – powiedział Mateusz Morawiecki. – Dajemy kapitał z budżetu państwa polskiego do polskich fabryk, polskich zakładów zbrojeniowych – dodał.

Druga transza w wysokości 1,2 mld złotych ma zostać przekazana w późniejszym czasie. Pieniądze mają być przeznaczone na wzrost tempa produkcji sztandarowych produktów HSW czyli m.in. armatohaubicy Krab, moździerza samobieżnego Rak, czy bojowego wozu piechoty Borsuk, który w najbliższych latach ma trafiać na wyposażenie Wojska Polskiego.

Huta Stalowa Wola zakupiła w ostatnim czasie ponad 30 hektarów gruntów na potrzeby rozbudowy zakładu. Dzięki temu powstać mają nowe hale fabryczne. Według słów premiera HSW ma rocznie móc produkować 50 AHS Krab oraz nawet powyżej 100 BWP Borsuk.

Na MON wylała się krytyka kiedy zdecydowano się skierować zamówienie na 212 AHS K9 koreańskiej produkcji, zamiast zwiększyć inwestycje w HSW w celu przyśpieszenia tempa dostaw polskich Krabów, które sprawdziły się w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Premier RP/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Daleka ręka Ukrainy potrzebuje oczu USA