Premierzy Polski i Litwy: Możejki to inwestycja długoterminowa

5 czerwca 2018, 10:45 Alert
Mateusz Morawiecki Litwa
Mateusz Morawiecki na Litwie. Fot. KPRM

Portal 300polityka opisuje w artykule niedawne spotkanie premierów Polski i Litwy Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa. Szefowie rządów rozmawiali między innymi o należącej do Orlen Lietuva rafinerii w Możejkach. Przypomnieli oni, że zakup tego obiektu przez Polaków ochronił go przed przejęciem przez rosyjskie firmy.

– Rafineria w Możejkach jest na pierwszym miejscu na Litwie jako płatnik podatku i w eksporcie. Ma 22% udziału w całości litewskiego eksportu. To główny klient naszej kolei – powiedział cytowany przez 300polityka premier Litwy Skvernelis. – Już trzeci rok rafineria pracuje bardzo efektywnie – dodał.

– Na takie inwestycje trzeba patrzeć długoterminowo. To nie są inwestycje spekulacyjne. W pierwszych latach rafineria byłaby bardziej rentowna gdyby nie pożar, awaria rurociągu czy też problem z kolejami, który pan premier pomógł rozwiązać. Rafineria powinna pracować na pełnych obrotach, pracuje na 80-90% i jest od kilku lat coraz bardziej rentowna – dodaje premier Morawiecki.

– Ponieważ my uszczelniliśmy, wyeliminowaliśmy system przemytu paliw, zresztą głównie z Zachodu, to powstał większy popyt w kraju. Ten popyt jest zaspokajany z Możejek, z Litwy, dlatego eksport idzie też do Polski, a dzięki temu Orlen Możejki obsługuje 75% rynku Litwy, Łotwy i Estonii. Trzeba docenić, że ta inwestycja ma także takie znaczenie dla naszego rynku – mówił polski premier.

300polityka