EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Prezes Fortum: Każdy kraj ma prawo do własnej ścieżki (ROZMOWA)

Pekka Lundmark. Fot. Fortum

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes Fortum Pekka Lundmark przekonuje, że każdy kraj Unii Europejskiej ma prawo do własnego miksu, a jego firma zamierza nadal wspierać transformację energetyczną w Polsce przy szeregu projektów, w które jest zaangażowana.

BiznesAlert.pl: Czy reforma systemu handlu emisjami Unii Europejskiej podniesie cenę uprawnień, a co za tym idzie przesłanki za inwestycjami w energetykę odnawialna?

Pekka Lundmark: Od zawsze stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie globalnego mechanizmu. Wiele zależy od polityki Stanów Zjednoczonych, której się uważnie przyglądamy. EU ETS obejmuje obecnie 20-30 procent światowej gospodarki. Jeśli swój system wprowadzą Chiny będzie to już 50 procent.

Jednocześnie kraje nordyckie nie zrezygnowały z energetyki jądrowej.

Należy wziąć pod uwagę specyfikę regionu. Mamy ciężki przemysł, na przykład papierniczy, i długie zimy, kiedy pojawiają się szczyty zapotrzebowania, a brakuje wiatru czy słońca. Nie mogliśmy jednocześnie porzucić węgla i atomu bez szkody dla gospodarki.

Jak to się ma do działalności w Polsce? Czy Energiewende z Niemiec można eksportować do kraju nad Wisłą?

Każdy kraj ma własne, specyficzne wyzwania. Bardzo ważne jest, aby uszanować to, jakie są. Nie da się po prostu przenieść rozwiązania z jednego kraju do innego. Dlatego mówiłem o krajach nordyckich, które także pragną transformacji energetycznej, ale realizują go idąc własną ścieżką.

Jak to może wyglądać w Polsce?

Budujemy blok na biomasę w Polsce. To jeden ze sposobów na tworzenie możliwości w systemie, które pozwolą zmniejszyć emisję. Jednak sytuacja w tym kraju jest dosyć skomplikowana i nie ma prostych recept. Ale jesteśmy aktywni w sektorze ogrzewania, kupiliśmy spółkę Duon handlującą energią i gazem. Chcemy rozwijać działalność w sektorze handlu energią elektryczną.

Czy jesteście zainteresowani planami rozwoju elektromobilności w Polsce?

Absolutnie tak. Interesuje nas współpraca z partnerami w Polsce. W krajach nordyckich jesteśmy w tym zakresie liderem i zamierzamy rozwijać działalność rozszerzając ja na kolejne państwa.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X