Prezes Prairie Mining: dla „Rz”: Wierzę, że zrealizujemy projekt kopalni Jan Karski

28 lipca 2017, 07:30 Alert

Na narastające wątpliwości wokół projektu budowy kopalni Jan Karski zareagował w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przedstawiciel inwestora – prezes Prairie Mining Ben Stoikovich. W ostatnim okresie coraz częściej pojawiają się informacje, że projekt budowy kopalni Jan Karski nie idzie w dobrym kierunku i jego realizacji jest zagrożona. W ubiegłym tygodniu pisała o tym „Rzeczpospolita” przytaczając oceny ekspertów, według których szanse na uzyskanie przez Prairie Mining koncesji wydobywczej w wymaganym terminie są znikome.

Fot. Prairie Mining. Wizualizacja kopalni Jan Karski

Na temat projektu australijskiej firmy wypowiedział się też wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek. Odpowiadając na pismo skierowane do niego przez przedstawicieli pięciu miejscowości Lubelszczyzny wyraził wątpliwości co do szans na szybką budowę kopalni Jan Karski. Jednocześnie w rozmowie z naszym portalem poinformował, że oczekuje na pilne złożenie wniosku o koncesje na wydobycie węgla.

Na te wątpliwości i zarzuty odpowiada w dzisiejszej „Rzeczpospolitej” Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining. Przyznaje on, że ostanie wypowiedzi przedstawicieli resortu środowiska są niepokojące, ale jak zastrzega, Prairie Mining działa w Polsce po to, by wybudować kopalnie, a nie walczyć z urzędnikami. Podkreśla jednocześnie, że bierze pod uwagę skrajny scenariusz, wniesienia sprawy do międzynarodowych trybunałów i wywalczenia dużego odszkodowania.
Jak czytamy w „Rz”, spółka zapewnia, że prace nad raportem oddziaływania projektu Jan Karski na środowisko są już na ukończeniu, a jednocześnie dopinane są szczegóły finansowania inwestycji z chińskim partnerem. Spółka zapowiada, że w grudniu przedstawi finalne studium wykonalności projektu.

– Głęboko wierzę, że zrealizujemy ten projekt – deklaruje w „Rzeczpospolitej” prezes Stoikovich.

Rzeczpospolita/CIRE.pl