AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Prezesi Ukrenergo i PSE zostali nagrodzeni za ciągłość dostaw energii w obliczu inwazji Rosji

Wręczenie nagród prezesom. Źródło: Instytut Polityki Energetycznej

Wręczenie nagród prezesom. Źródło: Instytut Polityki Energetycznej

Volodymyr Kudrytskyi i Tomasz Sikorski otrzymali nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza za kierowanie swoimi firmami w czasach kryzysu energetycznego i inwazji Rosji na Ukrainę. Prezesi Ukrenergo i Polskich Sieci Elektroenergetycznych zostali docenieni za “zachowanie ciągłości dostaw energii elektrycznej”.

W Rzeszowie trwa VIII Konferencja „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Wydarzenie rozpoczęło od wręczenia Nagrody im. Łukasiewicza. Otrzymują ją osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnim czasie także i Europy. W tym roku po raz kolejny nagrodzone zostały dwie osoby.

Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za zachowanie ciągłości dostaw energii elektrycznej w warunkach wojny w Ukrainie otrzymał Volodymyr Kudrytskyi, prezes spółki Ukrenergo. Ukrenergo to jedyny ukraiński – a przez to kluczowy – operator linii wysokiego napięcia.

Nagrodę w jego imieniu odebrał Serhij Nazarenko, doradca zarządu Ukrenergo.

W swoim wystąpieniu Serhij Nazarenko podziękował Polsce za wsparcie. Podkreślił, że to dzięki Polsce system elektroenergetyczny Ukrainy został zsynchronizowany z systemem europejskim. Rosja zaś używa systemów jak broni.

Równorzędną nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za stabilizację systemu elektroenergetycznego Polski oraz wspieranie ukraińskiego operatora systemu elektroenergetycznego otrzymał dr Tomasz Sikorski, prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

– O agresji Rosji na Ukrainę dowiedziałem się z radia, gdy jechałem do pracy – mówił Tomasz Sikorski – Już przy biurku zacząłem myśleć, jak trudne będzie dostarczanie energii podczas wojny.

Przypomniał, że już po kilku dniach PSE gościło pierwszych przedstawicieli rodzin pracowników Ukrenergo, a polska firma cały czas wspierała swojego ukraińskiego odpowiednika.

– Chciałbym, by kolejnym krokiem była pełna integracja rynku ukraińskiego z rynkiem europejskim – dodał Tomasz Sikorski.

O nagrodzie decyduje kapituła, do której należą naukowcy, byli i obecni rektorzy i prorektorzy Politechniki Rzeszowskiej.

W poprzednich latach laureatami nagrody zostawali m.in. minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys, prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, prezes PGNiG Piotr Woźniak; amerykański polityk, urzędnik państwowy i menedżer Theodor J. Garrish; przedsiębiorca Dawid Cycoń (prezes spółki ML System S.A.); były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka; minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt czy minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

Instytut Polityki Energetycznej / Jędrzej Stachura

Sikorski: Polska jest gotowa na zimę, ale nie będzie łatwo


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X