Prezesi PGNiG i PKN Orlen wystosowali list do pracowników ws. fuzji

3 sierpnia 2021, 11:15 Alert

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Paweł Majewski i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wystosowali wspólny list do pracowników PGNiG – poinformowała spółka na Twitterze.

fot. PGNiG

Z zaangażowaniem wdrażamy wielki projekt połączenia z PKN Orlen. W tym procesie kluczowe są relacje z pracownikami. Dlatego razem z prezesem PKN Orlen prowadzimy intensywny dialog społeczny. Dziś skierowaliśmy wspólny list do załogi PGNiG – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski cytowany przez media społecznościowe firmy.

Tło

Przypomnijmy, że na początku lipca Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen do 14 listopada 2021 roku. Wcześniej, bo w maju 2021 roku ministerstwo aktywów państwowych (MAP), PKN Orlen, PGNiG i Grupa Lotos uzgodniły strukturę fuzji spółek, oraz sposób tryb połączenia przez przejęcie. Porozumienie przewiduje bezgotówkową formułę połączenia.

Środki zaradcze

W lipcu 2020 roku Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30 procent udziałów w rafinerii Lotos, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 procent sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50 procent udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, w której partnerem jest BP.

Twitter/Michał Perzyński/Bartłomiej Sawicki