Prezydenci Polski i Litwy rozmawiają o zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie

26 lipca 2022, 17:15 Alert

Na Helu trwają dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy. Rozmowy są poświęcone sytuacji w regionie. Prezydenci w poniedziałek i wtorek omówią sytuację na Ukrainie i Białorusi, politykę energetyczną obu krajów, ich stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obecny stan sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji. Spotkanie zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tak zwanego przesmyku suwalskiego. Rozmowy prezydentów odbywają się w formule w cztery oczy.

Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Fot. KPRP
Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Fot. KPRP

– Jest to format konsultacji, który miał już miejsce między innymi w styczniu tego roku w czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. Dodał, że w podobnym formacie prezydent przyjmował między innymi sekretarza generalnego ONZ António Guterresa czy poprzedniego prezydenta Słowacji Andreja Kiskę.

Polska i Litwa są jednymi z najbliższych partnerów w sprawach dotyczących współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Prezydenci Duda i Nausėda spotykali się kilkunastokrotnie, z czego dwukrotnie wspólnie udali się do Kijowa. Pierwsza wizyta miała miejsce dzień przed atakiem rosyjskim na Ukrainę – 23 lutego 2022 roku, drugi raz wizytę w Kijowie Andrzej Duda i Gitanas Nausėda złożyli wraz z prezydentami Estonii i Łotwy 13 kwietnia 2022 roku – jako pierwsi Prezydenci od momentu wybuchu wojny.

Znaczącej intensyfikacji uległa współpraca w ramach grupy B3 + Polska, grupującej obok naszego kraju trzy państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.

– W czasach prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy osiągnięto też olbrzymi postęp w dialogu polsko–litewskim, czego symbolem jest nowa litewska ustawa w sprawie pisowni nazwisk – dodał Jakub Kumoch.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podsumował rozmowy: Nasze kraje nie zmniejszą zaangażowania na Ukrainie; Litwa i Polska zwiększą współpracę wojskową.

Kancelaria Prezydenta RP/Michał Perzyński

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli Gazociąg Polska-Litwa