Wiśniewska: Zielona, cyfrowa i sprawiedliwa Europa, czyli cele prezydencji portugalskiej

18 stycznia 2021, 16:00 Energetyka

„Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy” – to hasło prezydencji portugalskiej, która rozpoczęła się pierwszego stycznia 2021 roku. Portugalia przejmuje przywództwo w UE w momencie zdrowotnego i gospodarczego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dlatego bardzo ważne będzie wypracowanie rozwiązań wzmacniających odporność Europy, tak by była zdolna do skoordynowanych działań. Służyć ma temu, wynegocjowany jeszcze w poprzednim roku, największy w historii budżet unijny, który wraz z pakietem Next Generation EU ma ożywić gospodarkę Europy po kryzysie – pisze Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jadwiga Wiśniewska. Fot. autora
Jadwiga Wiśniewska. Fot. autora

Wiele do zrobienia

Portugalia chce postawić także na dywersyfikację produkcji europejskiej w celu zmniejszenia zależności od zewnętrznych towarów i krytycznych technologii, poprawę bezpieczeństwa żywnościowego czy wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego UE, promując ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi w dziedzinie zdrowia. Pandemia pokazała, jak wiele jest w tej kwestii do zrobienia.

Z optymizmem można przyjąć także zapowiedzi promowania zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi obszarów wiejskich, a także motywację by negocjacjom w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej nadać priorytetowy charakter, na co czekają polscy rolnicy.

Prezydencja portugalska akcentuje również kwestie innowacji oraz transformacji cyfrowej, które z jednej strony mają być siłą napędową ożywienia gospodarczego w UE, ale także mają działać na rzecz zielonej transformacji, zdrowia oraz badań i innowacji.

W wymiarze globalnym prezydencja chce aktywnie włączyć się w przygotowania do szóstego szczytu UE-Unia Afrykańska, nadać nowy rozmach polityczny stosunkom z sąsiadami na południu Morza Śródziemnego, a także wzmocnić dialog ze Stanami Zjednoczonymi w celu wykorzystania pełnego potencjału stosunków transatlantyckich. Oczywiście będą również prowadzone prace nad przyszłością stosunków UE-Wielka Brytania, dalsze negocjacje w sprawie nowego paktu o migracji i azylu, polityki klimatycznej i wdrażania wieloletniego budżetu unijnego.

Realizacja tych celów uzależniona będzie od przebiegu pandemii koronawirusa. Wspólnota może wyjść z niej silniejsza, stając się ważnym graczem na arenie międzynarodowej, będącym jednocześnie promotorem innowacji oraz cyfryzacji.

Stańczyk: Gaz będzie naszą odpowiedzią na unijną politykę klimatyczną