Prezydent Austrii spotkał się z Putinem. „Poruszono kwestię Nord Stream 2”

6 kwietnia 2016, 16:30 Alert

(Kremlin.ru/Tass/Piotr Stępiński)

Źródło: Kremlin.ru

Jak informuje oficjalna strona prezydenta Rosji, 6 kwietnia z wizytą w Moskwie przebywa prezydent Austrii, Heinz Fischer. Jak poinformował Aleksiej Miller, szef Gazpromu, podczas spotkania na Kremlu, Władimir Putin rozmawiał ze swoim austriackim odpowiednikiem o projekcie Nord Stream 2.

Informacje o dzisiejszym spotkaniu przekazała oficjalna strona Prezydenta Rosji. Nie przekazano jednak szczegółów wizyty Prezydenta Austrii na Kremlu. Z kolei jak informuje agencja TASS, powołując się na prezesa Gazpromu, Aleksieja Millera, podczas rozmowy poruszono kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2. Odmówił on jednak komentarza w sprawie wyników spotkania.

Podczas spotkania Prezydent Putin powiedział, że stosunki pomiędzy Rosją a Austrią rozwijają się bez względu na istniejące trudności. W czasie spotkania rozmawiano o kwestiach międzynarodowych, stosunkach z UE oraz o innych kluczowych kwestiach.Putin podkreślił znaczenie współpracy gospodarczej między Wiedniem a Moskwą dodając, że Rosja jest jednym z największych inwestorów w austriackiej gospodarce.

– Chcę powiedzieć, że każdy kto jest zainteresowany w rozwijaniu dobrych stosunków pomiędzy Europą a Rosją nie będzie zadowolony z obecności sankcji. Muszę jednak zauważyć, że Austria jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i chce nim pozostać dlatego musi przestrzegać decyzji podjętych względem Rosji. Kluczową kwestią w rozwiązaniu tych problemów jest tzw. proces miński. Istnieją pewne możliwości jej rozwiązania. Obecny dzisiaj minister Ławrow (szef MSZ Rosji – przyp. red.) wie, że kwestie porozumień z Mińska są ściśle powiązane z wprowadzonymi sankcjami – powiedział Fischer.

Austriacki prezydent spotkał się dzisiaj także z premierem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem. Prezydent stwierdził, że należy patrzeć w przyszłość. Liczy on na poprawienie relacji między Rosją a Unią Europejską. Stwierdził, że prędzej czy później stosunki pomiędzy obiema stronami ulegną normalizacji. Podkreślił on także konieczność prowadzenia rozmów na różnych szczeblach.

Przypomnijmy, że piątek 1 kwietnia podpisując z prezesem OMV Rainerem Seele umowę o strategicznym partnerstwie prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że według planu ocena aktywów oraz zakończenia transakcji ma nastąpić w tym roku. Propozycja OMV nie została podana do wiadomości publicznej. Prezes spółki powiedział jedynie, że rzecz dotyczy projektów na norweskim szelfie a więc może chodzić o udziały w poszczególnych złożach a nie w samej OMV Norge AS.

Oprócz wymiany aktywów Gazprom uzgodnił dostawę w 2016 roku 1,5 mln ton ropy do rafinerii należącej do austriackiej spółki, która ma być realizowana na zasadzie FOB (ang. Free on Board). Według rozmówców Kommiersanta najbardziej prawdopodobnym odbiorcą surowca będzie należąca do OMV rafineria Petrobrazi w Rumunii. Ponadto spółki zgodziły się na współprace naukowo-techniczną.

Ambasador Rosji w Austrii, Dmitrij Lubiński ocenił, że wymiana aktywów Gazpromu z OMV nie będzie miała złego wpływu na gospodarkę austriacką. Jego zdaniem Austria popiera projekt na poziomie państwa. – To nie jest po prostu projekt komercyjny z udziałem austriackiej firmy, to państwo popiera Nord Stream 2 na poziomie politycznym – powiedział.

Podczas piątkowej uroczystości podpisania porozumienia rozmawiano także o Nord Stream 2. Jak podaje agencja Reuters, według źródeł zbliżonych do Gazpromu, koncern chce wykorzystać potencjał marketingowy i wizerunkowy OMV do lobbowania na arenie międzynarodowej za Nord Stream 2. Jak sugeruje źródło agencji, miał to być główny cel podpisanej wczoraj umowy w Petersburgu. Seele przypomniał, że Komisja Europejska oraz niemiecki urząd antymonopolowy powinny podjąć decyzję w sprawie zgody na budowę gazociągu. Jak przekonywał, w wakacje tego roku ma rozpocząć się wykup udziałów w konsorcjum odpowiedzialnym za budowę gazociągu. – Spodziewam się decyzji latem tego roku. Chciałbym, żeby to już się stało, bo chce pracować przy projekcie Nord Stream 2 – skonkludował Seele.