Prezydent Duda podpisał specustawę powodziową

4 października 2024, 13:45 Aktualności

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę powodziową, która ma wesprzeć osoby dotkniętych skutkami powodzi oraz przyspieszyć proces odbudowy zniszczeń. 

Prezydent Andrzej Duda, wywiad Polsat Graffiti 26.09.2024/ Źródło: KPRP

Jednym z kluczowych rozwiązań jest bezzwrotne wsparcie dla kredytobiorców. Osoby, które utraciły możliwość korzystania ze swojego domu lub mieszkania w wyniku powodzi, będą mogły skorzystać z pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, która obejmuje spłatę rat kredytu mieszkaniowego przez 12 miesięcy. Dodatkowo, z Funduszu Dopłat zostanie przyznane wsparcie finansowe na odbudowę i remont zniszczonych nieruchomości.  

Zasiłki dla rodzin 

Wprowadzone przepisy przewidują również wsparcie dla dzieci poszkodowanych rodzin, w formie jednorazowego zasiłku w wysokości 1000 zł na potrzeby edukacyjne. Rodzice, którzy z powodu powodzi muszą opiekować się dziećmi, mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy, zwłaszcza w sytuacjach zamknięcia placówek takich jak żłobki czy brak dostępności opiekunki. 

Przedsiębiorcy też otrzymają pomoc 

Specustawa przewiduje też mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych żywiołem. Firmy, w tym prowadzące działalność sezonową, mogą otrzymać do 16 tysięcy złotych na każdego pracownika zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średnich miesięcznych przychodów z roku poprzedniego. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego przedsiębiorcy wynosi milion złotych, a na pomoc firmom przewidziano miliard złotych. 

Naprawy popowodziowe 

Dodatkowo, w ustawie znalazły się zapisy dotyczące zagospodarowania odpadów popowodziowych oraz zawieszania postępowań cywilnych i administracyjnych, gdy uczestnicy nie są w stanie wziąć w nich udziału z powodu skutków powodzi. Również pracownicy poszkodowani przez żywioł będą mogli skorzystać z 20 dni dodatkowego płatnego urlopu na usuwanie zniszczeń, przy czym koszty wynagrodzenia pokryje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Na finansowanie tych wszystkich działań przeznaczono dodatkowe środki z budżetu państwa, w tym 25 mln zł na wsparcie rodzin w osuszaniu zniszczonych pomieszczeń oraz pokrycie kosztów energii elektrycznej lub paliwa potrzebnych do tego celu.