EnergetykaGaz.

Prezydent: Piętnastolecie Izby Gospodarczej Gazownictwa pod znakiem dywersyfikacji

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, a gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Piętnastolecie Izby

Obrady Kongresu rozpoczęły się w czwartek w Łodzi. Temat dwudniowych obrad to: “Rynek gazu ziemnego w Polsce – kierunki rozwoju”.

Podczas Kongresu przewidziane są trzy sesje tematyczne poświęcone: kierunkom rozwoju rynku gazu w Polsce, regulacjom prawnym w branży gazowniczej oraz bezpieczeństwu technicznemu w kontekście rynku usług, producentów i odbiorców.

W trakcie kongresu organizator, Izba Gospodarcza Gazownictwa, uczci jubileusz 15-lecia działalności.

List od prezydenta

List do uczestników VI Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że “branża energetyczna ma ogromne znaczenie dla kondycji całej polskiej gospodarki i dla ekonomicznego rozwoju naszej Ojczyzny”.

“Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z filarów suwerenności Rzeczypospolitej, decydując o naszej pozycji i podmiotowości w przestrzeni międzynarodowej. Ma to szczególną wymowę właśnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odczuwając dumę z historycznego dorobku, spoglądamy jednocześnie w przyszłość. Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby jeszcze bardziej umocnić naszą suwerenność, bezpieczeństwo i gospodarczą niezależność” – napisał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że zagadnienia, nad którymi debatują uczestnicy kongresu, znajdują się również w centrum jego uwagi. Przypomina, że w ubiegłym roku powołał Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest opiniowanie i doradzanie w kwestiach związanych m.in. z bieżącym i perspektywicznym bezpieczeństwem dostaw paliw, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

“Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 roku będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześciennych +błękitnego paliwa+” – podkreślił prezydent.

“Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku” – napisał Andrzej Duda.

Dywersyfikacja w Polsce

Prezydent zaznaczył, że Polska w istotny sposób umocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne, dzięki niedawno otwartemu terminalowi LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

“Zakres dywersyfikacji powiększy się wraz z realizacją kolejnej strategicznej inwestycji gazowej – Baltic Pipe. Ważnymi elementami są przedsięwzięcia pomnażające możliwości magazynowania importowanego gazu oraz rozbudowa sieci przesyłowych, w tym interkonektorów, które pozwolą na elastyczne przesyłanie gazu w różnych kierunkach, również na osi północ-południe w ramach współpracy regionalnej państw Trójmorza” – czytamy w liście.

“Jako Prezydent Rzeczypospolitej z wielką uwagą i uznaniem odbieram wysiłki władz państwowych i sektora gazowniczego na rzecz umacniania niezależności energetycznej, a także zwiększania udziału paliw niskoemisyjnych w miksie energetycznym” – dodał Andrzej Duda.

Zaznaczył też, że docenia zasługi jakie dla rozwoju rynku gazu w Polsce wnosi Izba Gospodarcza Gazownictwa. “Obchodzą Państwo właśnie jubileusz 15-lecia swojej działalności. Proszę przyjąć z tej okazji serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów” – napisał prezydent.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X