W dniu święta, życzę wszystkim górnikom szczęścia i opieki Świętej Barbary – marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Twitterze. Życzenia górnikom złożył również Prezydent RP Andrzej Duda.
Tradycyjny Dzień Górnika
Barbórka, czyli tradycyjny Dzień Górnika 4 grudnia jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.
Górniczy stan
Marszałek Sejmu w swoim wpisie zacytowała również słowa górniczego hymnu. „Boć synowi podziemnych czarnych światów. Każdy chętnie poda swą dłoń! Niech żyje nam, niech żyje nam Górniczy stan! Górniczy stan!” – napisała. „W Dniu Święta, życzę wszystkim górnikom szczęścia i opieki Świętej Barbary” – dodała Witek.
Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają od kilku dni. W kościołach i cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; w niedzielę jedną z nich odprawił w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Barbórka jest obchodzona w dniu, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę z Nikodemii – patronkę dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty.
Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, grają górnicze orkiestry; związki zawodowe organizują biesiady piwne.
Prezydent wspomniał o historii
Prezydent Andrzej Duda również złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki, podkreślił znaczenie przemysłu wydobywczego dla gospodarki, nawiązał do powstań śląskich, przypomniał też górnicze strajki lat osiemdziesiątych.
„Z okazji Barbórki – pięknego polskiego święta, jednoczącego górniczą brać i wszystkich pracowników przemysłu wydobywczego – składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje, podziękowania i życzenia” – czytamy na stronie internetowej prezydenta.
„Gratuluję nowych sukcesów w Państwa trudnej, często niebezpiecznej, lecz niezastąpionej pracy. To również dzięki Państwu nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i swoich bliskich” – napisał prezydent.
Zaznaczył, że „Polska dysponuje unikalnymi bogactwami naturalnymi”. „Mamy węgiel kamienny i brunatny, torf, gaz ziemny, ropę naftową oraz uzyskiwane z nich nowoczesne produkty. Mamy rudy miedzi, srebra, cynku i innych cennych metali, złoża siarki i różnorodnych niemetali, surowce skalne dla przemysłu budowlanego oraz pokłady wysokiej jakości soli kamiennej. Ale tylko dzięki Państwu te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim” – napisał prezydent.
Złożył hołd górnikom, którzy tragicznie zmarli w wypadkach, zwracając uwagę, że „tylko w tym roku było ich ponad dwudziestu”. „Polscy górnicy udowodnili, że potrafią walczyć. Nie tylko pod ziemią – z potężnymi siłami natury i własną, ludzką słabością, lecz również w obronie wolności i sprawiedliwości; za Polskę, za wiarę, mowę i tradycje ojców” – napisał prezydent.
Nawiązał do setnej rocznicy wybuchu powstania śląskiego. „Historyczny sukces powstańców i działaczy polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku przyczynił się do ogromnego powiększenia potencjału rozwojowego naszej Ojczyzny. Utwierdził także pozycję śląskiego etosu patriotyzmu i pracy oraz śląskiej kultury jako wyjątkowo cennych i nieusuwalnych składników polskiej tożsamości narodowej” – napisał.
„Także 30. rocznica kapitulacji reżimu komunistycznego w Polsce to okazja, aby upamiętnić górników nieustępliwie domagających się wolności, chleba i godności” – dodał, przypominając strajki w kopalniach Wujek, Piast, Manifest Lipcowy, Ziemowit i innych przedsiębiorstwach górniczych.
Złożył także życzenia pracownikom nadzoru górniczego, ratownikom górniczym, naukowcom zajmującym się badaniami nad eksploatacją kopalin, kadrze zarządzającej, specjalistom w dziedzinie przetwarzania, zbytu i dystrybucji surowców mineralnych, działaczom związkowym oraz wszystkim, którzy pracują na sukcesy branży wydobywczej.
„Dziękuję za Państwa wkład w rozwój jednej z kluczowych, strategicznych gałęzi polskiej gospodarki” – napisał prezydent. Zapewnił, że „fundamentem polityki naszego państwa wobec górnictwa oraz energetyki jest i pozostanie polska racja stanu i dobro wspólne Polaków”.
Polska Agencja Prasowa
Gawęda: Polskie górnictwo musi dostarczać węgiel dla energetyki