Prezydent o sankcjach wobec Rosji: Jeśli będą takie inicjatywy, Polska się włączy

28 listopada 2018, 09:45 Alert

“Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała” – powiedział Andrzej Duda po wtorkowych rozmowach w Sofii z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent oświadczył, że według niego nie ma wątpliwości, iż Rosja jest na Ukrainie agresorem i że “po raz kolejny doszło do złamania prawa międzynarodowego i zawartych porozumień pomiędzy Rosją a Ukrainą, jeśli chodzi o choćby żeglugę na Morzu Azowskim”. – To jest coś, czego zaakceptować nie można i Polska się z takim działaniem absolutnie nie godzi – zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że konieczne jest “przywrócenie ładu i deeskalacja konfliktu”. – Apelujemy o to, by przestrzegać prawa międzynarodowego. Marynarze ukraińscy, którzy zostali wzięci do niewoli przez wojska rosyjskie, muszą zostać uwolnieni, podobnie jak muszą zostać zwrócone Ukrainie okręty, które Rosja zatrzymała – dodał.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Polski i Bułgarii Duda był pytany o to, czy w związku z sytuacją na Morzu Azowskim Polska popiera zaostrzenie reżimu sankcyjnego wobec Rosji. – Jeżeli będą takie międzynarodowe inicjatywy, jeżeli będą rzeczywiście zgłaszane, jak choćby kwestia dalszych sankcji, Polska na pewno będzie się w te inicjatywy włączała, ponieważ jesteśmy gotowi w zasadzie na wszystkie działania, które doprowadzą do zakończenia tego konfliktu. Giną ludzie, jest ogromny niepokój o bezpieczeństwo i nie mam wątpliwości, że trzeba czynić wszystko, żeby ta kwestia została rozwiązana – oświadczył.

Polska Agencja Prasowa