Aktualności

Prezydent podpisał ustawę chroniącą strategiczne firmy

Prezydent RP Andrzej Duda, foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda, foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza bezterminową kontrolę inwestycji zagranicznych w Polsce. Nowelizacja przedłuża ochronę firm z kluczowych sektorów gospodarki przed przejęciami przez podmioty spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz OECD. Przepisy wejdą w życie 24 lipca.

Dotychczas obowiązujące regulacje – wprowadzone w 2020 roku jako element tarczy antykryzysowej w związku z pandemią COVID-19 – miały wygasnąć po pięciu latach. W związku z nowelizacją staną się jednak rozwiązaniem trwałym. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które przygotowało ustawę, jest to odpowiedź na destabilizację międzynarodową i ujawnione trwałe zagrożenia dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski.

Nowe przepisy dotyczą inwestycji w tzw. wrażliwych sektorach – strategicznych dla funkcjonowania państwa. Chodzi m.in. o spółki działające w branżach infrastruktury krytycznej, technologii, energetyki, obronności czy łączności. Ochroną objęte są podmioty, których przychody ze sprzedaży i usług na terytorium Polski przekroczyły w dwóch ostatnich latach równowartość 10 mln euro.

Istotną zmianą jest również przekazanie kompetencji w zakresie kontroli inwestycji z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ministra właściwego ds. gospodarki – obecnie Ministra Rozwoju i Technologii. To on będzie decydował, czy dana inwestycja zagraża bezpieczeństwu publicznemu, porządkowi publicznemu lub zdrowiu publicznemu i może zablokować jej realizację.

Ochrona krajowych przedsiębiorstw przed wrogimi przejęciami została po raz pierwszy wprowadzona na mocy ustawy z 19 czerwca 2020 roku. Początkowo miała obowiązywać przez dwa lata, jednak po wybuchu wojny w Ukrainie została przedłużona do pięciu lat, do 24 lipca 2025 roku. Teraz stanie się rozwiązaniem bezterminowym.

Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że kontrola inwestycji pozostaje zgodna z trendami w Unii Europejskiej i stanowi narzędzie ochrony suwerenności gospodarczej. Jak zaznacza resort, wiele państw członkowskich – w tym Niemcy, Francja czy Włochy – już wcześniej przyjęło podobne mechanizmy filtrowania inwestycji zagranicznych.

PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Słońce Polsatu nie zachodzi nigdy

Zygmunt Solorz, zwany przez przyjaciół "Słońcem Polsatu", od dziś nie jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Grupy Polsat Plus. Ale czy ta...

Adam Bodnar odejdzie z rządu. Nie tylko on straci stanowisko

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar utraci stanowisko. Taką informację przekazała TVN24. Pojawiły się informacje, że w ministerialnym fotelu...

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X