AlertWszystko

Prezydent RP i szef MON na ćwiczeniu Anakonda-16

(Ministerstwo Obrony Narodowej)

W poniedziałek Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wizytowali żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu Anakonda-16.

Wizyta odbyła się na poligonie drawskim, gdzie od 7 czerwca ćwiczy blisko siedem tysięcy żołnierzy z kilku krajów. W trakcie pobytu prezydent odwiedził stanowiska dowodzenia 1 Brygady Pancernej USA oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.

Głównym elementem był dynamiczny epizod ćwiczenia Anakonda-16, w trakcie którego działania prowadziła wielonarodowa 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa dowodzona przez płk. Philla Brooksa. W jej skład weszły: pluton piechoty lekkiej z Albanii, pluton zmechanizowany z Rumunii, amerykański pluton czołgów Abrams, pluton czołgów Leopard 2A5 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, pluton zmotoryzowany z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, pluton piechoty lekkiej z Macedonii oraz pluton zmechanizowany z Bułgarii. W odwodzie pozostawały pluton zmechanizowany ze Szwecji i zmotoryzowany z 17WBZ oraz pluton amerykańskich czołgów Abrams.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia wojska sojusznicze okrążyły przeciwnika, a następnie udaremniły mu próbę przerwania okrążenia. Ostatnim akcentem było zlikwidowanie przeciwnika. Do wsparcia wojsk walczących na lądzie użyto śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache i Mi-24. W wyniku połączonych działań lotnictwa i 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej udało się pokonać przeciwnika.

Po zakończeniu części dynamicznej prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Antoni Macierewicz spotkali się z żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu oraz obejrzeli sprzęt, jakim dysponują poszczególne komponenty narodowe.

W wizycie na poligonie prezydentowi towarzyszyli także: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ćwiczenia Anakonda-16 pozwalają sprawdzić zdolności do współdziałania w środowisku międzynarodowym w trakcie prowadzenia operacji obronnej i zwalczania zagrożeń wojny hybrydowej. Dla Polski jest to dodatkowo okazja, by potwierdzić gotowość do wypełniania zadań wynikających z roli państwa – gospodarza (ang. Host Nation Support – HNS). W sumie w ćwiczeniu uczestniczy ok. 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X