Problemy wizowe opóźniają rozmowy Iran-Wielka Brytania o inwestycjach naftowych

1 lutego 2016, 13:30 Alert

(Reuters/Bloomberg/Piotr Stępiński)

Iran odwołał zaplanowaną na 21 lutego konferencję naftową w Londynie, podczas której miały zostać przedstawione warunki nowych kontraktów na wydobycie ropy naftowej dla zagranicznych inwestorów. Jak informuje agencja Reuters powołując się na wysoko postawionego urzędnika irańskiego przyczyną takiej decyzji było opóźnienie z wydaniem wiz dla obywateli irańskich.

– Londyńska konferencja została odwołana, ponieważ brytyjska ambasada w Teheranie nie mogła wydać wiz dla przedstawicieli irańskich spółek – powiedział przedstawiciel National Iranian Oil Company dodając, że zagraniczne spółki będą zaproszone w maju na podpisanie nowych kontraktów naftowych.

– Brytyjski rząd wydał wizy dla ograniczonej liczby osób. Podczas gdy wiele przedstawicieli z sektora prywatnego było chętnych do udziału w konferencji przy uwzględnieniu, że obecnie brytyjska ambasada nie posiada obsługi wizowej więc będzie to niemożliwe – stwierdził Ali Kador.

Jak informuje Bloomberg brytyjski resort spraw zagranicznych odmówił bezpośredniego komentarza w tej sprawie.

Należy przypomnieć, że zgodnie z oczekiwaniami podczas wspomnianej konferencji Iran będzie mógł podpisać wiele umów handlowo-gospodarczych z największymi spółkami zachodnimi, które wcześniej były ograniczane przez międzynarodowe sankcje.