BezpieczeństwoGospodarka

Rząd chce przeznaczyć trzy miliardy na produkcję amunicji

Amunicja. Źródło: Freepik

Amunicja. Źródło: Freepik

Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska około trzy miliardy złotych na inwestycje zwiększające moce produkcyjne amunicji artyleryjskiej; dwa miliardy złotych mają pochodzi z budżetu MON, reszta to papiery wartościowe, które posiada RARS – wynika z rządowego projektu ustawy ws. zwiększania zdolności do produkcji amunicji.

Projekt trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, jak wynika z informacji na stronie RCL, obecnie znajduje się na Komitecie Stałym RM. Jak wskazano w opublikowanych założeniach projektu, jego celem jest “stworzenie mechanizmu sfinansowania polskiego przemysłu zbrojeniowego w celu utworzenia odpowiedniego potencjału produkcyjnego w strategicznym obszarze amunicyjnym”.

Projekt daje podstawy do przekazania środków na inwestycje w zdolności produkcyjne amunicji do Funduszu Inwestycji Kapitałowych; chodzi o przekazanie kwoty trzech miliardów złotych. Z tej kwoty dwa miliardy złotych mają zostać przekazane ze środków resoru obrony narodowej.

– Następnie, MAP dokona wpłaty tych środków na Fundusz Inwestycji Kapitałowych. Środki te będą przekazane na finansowanie działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Mając na uwadze ogólne przepisy określające gospodarkę finansową Funduszu Inwestycji Kapitałowych przekazane do tego funduszu środki będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania akcji lub udziałów przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych – czytamy w założeniach projektu.

Pozostała część kwoty ma trafić do Funduszu w postaci skarbowych papierów wartościowych, które aktualnie znajdują się w posiadaniu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

– Są to skarbowe papiery wartościowe otrzymane nieodpłatnie przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych w dniu 29 grudnia 2023 roku – czytamy.

Fundusz Inwestycji Kapitałowych to fundusz celowy zarządzany przez MAP; jego podstawowym celem jest nabywanie lub obejmowanie akcji lub udziałów przez Skarb Państwa.

Planowany termin przyjęcia projektu ustawy przez Radę Ministrów to czwarty kwartał bieżącego roku.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Korea Południowa porozmawia z Polską o odbudowie Ukrainy


Powiązane artykuły

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X