AlertBezpieczeństwoEnergetyka

Prokurator chce powołania specjalnego zespołu w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu, a posłanka oskarża

Fot. Orlen/Lotos. Grafika: Gabriela Cydejko.

Fot. Orlen/Lotos. Grafika: Gabriela Cydejko.

Prokurator Monika Mieczykowska, odniosła się do śledztwa w sprawie połączenia się fuzji Orlenu i Lotosu. Powiedziała, że jej zdaniem powinna zostać powołana specjalna grupa złożona z prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych. Posłanka KO Agnieszka Pomaska poinformowała o złożeniu wniosku w związku z działalnością byłego ministra Jacka Sasina.

Wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku, prokurator Monika Mieczykowska w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) poinformowała, że według niej pownien zostać powołany specjalny zespół w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. W grupie tej mieliby znaleźć się oficerowie służb specjalnych oraz prokuratorzy.

Śledztwo w sprawie połączenia się obu spółek prokuratura wydała 22 stycznia 2024 roku. Poprzedzające je postępowanie sprawdzające trwało roku i zostało wszczęte na skutek sześciu złożonych zawiadomień.

– Zakres śledztwa jest ogromny i wielowątkowy. Obejmuje cały proces połączenia Orlenu z grupą Lotos, od przygotowań, poprzez opinie, nadzór, negocjacje, wycenę aktywów, aż po ostateczne decyzje i podpisanie umów, z uwzględnieniem ich skutków. W tym dla obu spółek, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego państwa – powiedziała prokurator Mieczykowska cytowana przez PAP.

Wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Płocku zaznaczyła również, że sprawa ma wiele skomplikowanych aspektów wymagających zweryfikowania. Do tego posłużą zgromadzone dokumenty, przesłuchania świadków oraz biegli, którzy będą powołani w zależności od pojawiających się wątków śledztwa.

– Z tego samego powodu uważamy, że niezbędne jest powołanie specjalnego zespołu prokuratorów z udziałem funkcjonariuszy służb specjalnych – powiedziała w rozmowie z agencją.

Prokurator zadeklarowała również, że z uwagi na zaangażowanie podmiotów zagranicznych, jeżeli będzie taka potrzeba to prokuratura zwróci się o międzynarodową pomoc prawną.

Jednocześnie podczas konferencji prasowej na temat fuzji wypowiedziała się posłanka KO Agnieszka Pomaska. Stwierdziła, że wnioski jakie wysnuła Najwyższa Izba Kontroli są zatrważające i wskazują na brak nadzoru ze strony ówczesnego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Polityk powiedziała, że Sasin nie dopełnił swoich obowiązków.
– Ten raport pokazuje również to, w jaki sposób funkcjonowała spółka pod kierownictwem pana Daniela Obajtka, prezesa Orlenu. Ten raport pokazuje niekompetencję, omijanie procedur, pokazuje że tak naprawdę spółka Orlen stała się narzędziem w rękach polityków, narzędziem do wykonywania decyzji, które zapadały na Nowogrodzkiej – powiedziała posłanka Pomaska cytowane przez 300 polityka.
– Składamy do Prokuratury Okręgowej w Płocku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w pierwszej kolejności przez poszczególnych członków zarządu Orlen S.A. To dotyczy Daniela Obajtka, ale to dotyczy również wszystkich innych członków zarządu, m.in. Zofii Paryły, prezesa zarządu grupy Lotos i pozostałych poszczególnych członków zarządu grupy Lotos – dodała na konferencji.
Dodatkowo powiedziała o złożeniu zawiadomienia w związku z zaniechaniem działalności przez Sasina, poprzez niesprawowanie odpowiedniego nadzoru nad fuzją.

W czerwcu 2022 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na fuzję Orlenu i Lotosu. Warunkiem przeprowadzenia jej było zastosowanie środków zaradczych, zaproponowanych przez Orlen. Miały one zagwarantować zachowanie konkurencyjności. W ramach tego sprzedano niektóre aktywa, między innymi część akcji Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco. Pojawiają się zarzuty dotyczące m.in. sprzedania aktywów Lotosu poniżej wartości rynkowej.

 Polska Agencja Prasowa / 300 polityka / Marcin Karwowski

RAPORT: NIK kontra Orlen. Czy fuzja z Lotosem była przeprowadzona prawidłowo?


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X