AlertInfrastrukturaŚrodowisko

Polsko-ukraińska organizacja twierdzi, że blokada tranzytu rolnego z Ukrainy to strata Polski

Ciągnik. Źródło: Wikmiedia Commons

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza stwierdziła, że zakaz tranzytu produktów rolnych z Ukrainy będzie oznaczał straty polityczne dla Polski, oraz finansowe dla obu krajów.

Polska Agencja Prasowa (PAP), przytoczyła opinie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG), która powiedziała, że blokada tranzytu produktów rolnych poskutkowałaby znacznymi stratami politycznymi Polski, która w ocenie izby „Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza”. Jak podaje PAP organizacja w swoim oświadczeniu, przyjęła ze zdumieniem wypowiedź wiceministra Michała Kołodziejczak z ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, w której przekazał, że jego resort wystąpi o wstrzymanie tranzytu produktów objętych embargiem.

– Jeśli to prawda, oznaczałoby to zablokowanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy, których eksport stanowi ważną część budżetu państwa walczącego z rosyjskim agresorem. Podjęcie takiej decyzji przez polski rząd uderzyłoby w europejskie transportowe korytarze solidarnościowe – przekazało PUIG cytowane przez PAP.

Izba dodała również, że skutkiem wstrzymania tranzytu byłyby straty gospodarcze uderzające zarówno  przedsiębiorców ukraińskich jak i polskich. Ostrzegła również, że przez blokadę, Polska w przyszłości może nie być hubem służącym odbudowie Ukrainy. Izba zaapelowała do polskiego rządu o usprawnienie procedur wymiany towarowej z Ukrainą.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest organizacją, zrzeszająca około 300 polskich i ukraińskich podmiotów gospodarczych. Reprezentuje interesy przedsiębiorców obu krajów m.in. w kontaktach z rządami.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Serwacki: Mamy dokument, który pokazuje że blokada rolnicza zaszkodzi nie tylko Ukrainie, ale Europie też


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Tomasz Stępień, prezes Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej PZPB-Atom. Fot. PZPB

Polska montuje łańcuch dostaw elektrowni jądrowej. Firmy budowlane łączą siły

Polskie firmy budowlane łączą siły, aby wziąć czynny udział w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nowo utworzone stowarzyszenie...

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Udostępnij:

Facebook X X X