Przekop przez Mierzeję Wiślaną. Prace ruszą w przyszłym roku

2 września 2017, 09:22 Alert

W drugim kwartale 2018 roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa dotycząca przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Rozpoczęcie prac budowlanych  zaplanowano na listopad przyszłego roku – poinformował PAP  Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Jak zapowiedział Witkowski, zaraz po wydaniu zgody środowiskowej do wojewody pomorskiego zostanie złożony wniosek o pozwolenie na realizację inwestycji.

– Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat – dodał wiceminister. W tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa.

Koszt przekopu przez Mierzeję Wiślaną

W trzecim kwartale zacznie się wybór generalnego wykonawcy.

– Biorąc pod uwagę wybór generalnego wykonawcy i procedurę odwoławczą, całość potrwa kilka miesięcy. Przy założeniu, że mogą być odwołania od decyzji, to z całą mocą mogę powiedzieć, że pierwszą łopatę pod budowę wbijemy w listopadzie 2018 roku – powiedział wiceminister.

Obecnie prowadzone są prace nad raportem oddziaływania inwestycji na środowisko. Nadzór naukowo-techniczny nad inwestycją pełni Politechnika Gdańska. Umowa w tej sprawie została podpisana w połowie sierpnia.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości  20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. W ramach inwestycji powstanie m.in. 200-metrowa śluza.

Stolarz: Przekop Mierzei Wiślanej to dopiero początek

PAP