Przełom wsparcia USA na rzecz Ukrainy z polskim śladem

22 kwietnia 2024, 06:00 Alert

Izba Reprezentantów USA przegłosowała wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu warte 95 mld dolarów, z czego ponad 60 mld ma trafić nad Dniepr. Teraz zagłosuje Senat. Prezydent Joe Biden obiecał błyskawiczny podpis pod ustawą. Obserwatorzy wskazują na rolę Polaków w lobbingu na rzecz wsparcia.

Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta.
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta.

Ponadpartyjna zgoda Demokratów i Republikanów pozwoliła doprowadzić do przegłosowania pakietu wsparcia przeznaczonego Kijowowi, który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński uznał za niezbędny do zatrzymania frontu oraz „ochrony tysięcy żyć ludzkich”. W głosowaniu za aktem opowiedziało się 311 reprezentantów, z tego 101 Republikanów, a 112 było przeciwko.

Osobne głosowanie w sprawie pomocy Izraelowi przeszło 366 głosami wobec 58 przeciwko. Za Tajwanem zagłosowało 384 do 34 głosów. Czwarty akt dotyczył sankcji wobec TikToka oraz Iranu 360 do 50 głosów.

Niedługo przed głosowaniem w sprawie wsparcia Ukrainy doszło do spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z kandydatem Republikanów na prezydenta Donaldem Trumpem. Jednym z tematów była Ukraina rodząc spekulacje o roli wizyty Dudy przy przełamaniu impasu w Izbie Reprezentantów.

Także rząd RP podejmował działania na rzecz wsparcia Ukrainy za pośrednictwem pełnomocnika do jej odbudowy Pawła Kowala, który wielokrotnie odwiedzał Stany Zjednoczone z grupą ekspertów, w tym prof. Katarzyną Pisarską z Fundacji Pułaskiego.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Kowal: Polska powinna naciskać na zajęcie aktywów rosyjskich po śmierci Nawalnego (ROZMOWA)