AlertEnergetyka

Przemysł nuklerany Zachodu i Rosji jest wzajemnie powiązany

Bomba atomowa Mark VI w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych USA. Źródło: Wikimedia Commons

Przemysł nuklearny Rosji i państw Zachodu jest w stanie wzajemnej zależności, co chroni Rosję przed europejskimi sankcjami – wynika z opublikowanego w czwartek raportu o stanie światowego przemysłu nuklearnego – pisze Polska Agencja Prasowa (PAP).

„Wzajemna zależność między Rosją i jej zachodnimi partnerami pozostaje znaczna” – podkreślono w raporcie, przygotowywanym co roku przez specjalistów od energetyki atomowej.

W raporcie zwrócono uwagę, że po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. niektóre spośród pięciu krajów UE, posiadających reaktory rosyjskiej konstrukcji WWER, które wykorzystują rosyjskie paliwo jądrowe, zaczęły zabiegać o alternatywne źródła paliwa, przede wszystkim z amerykańskiej firmy Westinghouse Electric.

Niektóre zachodnie firmy są jednak mocno uzależnione od sprzedaży swoich części do reaktorów od Rosatomu.

„Rosatom realizuje budowę wszystkich 13 reaktorów nuklearnych, rozpoczętą w ciągu ostatnich pięciu lat poza Chinami, i dostawcy części, na przykład francuskich turbin Arabelle (EDF), nie mają żadnych innych zagranicznych klientów poza Rosatomem” – czytamy.

Podobna sytuacja występuje w przypadku oprzyrządowania i technologii kontrolnej, często nazywanej „centralnym systemem nerwowym” elektrowni atomowej, które dostarczają niemiecka firma Siemens Energy czy francuski Framatome.

„Ścisła wzajemna zależność między rosyjskim przemysłem nuklearnym a jego europejskimi partnerami przynajmniej częściowo tłumaczy, dlaczego Europa waha się z wprowadzeniem sankcji na sektor nuklearny” – napisano w raporcie.

Jak dodano, próby zredukowania lub wyeliminowania zależności od Rosji w dostawach uranu oraz jego przekształcania i wzbogacania “prawdopodobnie zwiększą koszty” – zaznaczono.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Stan Georgia uruchamia największą elektrownię jądrową w USA


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X