Smart Przemyśl. Inteligentne miasto staje się rzeczywistością [INFOGRAFIKA]

4 sierpnia 2017, 12:30 Alert

Firma Exatel zajmie się wprowadzeniem do Przemyśla technologii smart city, która pozwoli m.in. na stałe monitorowanie poziomu wody w Sanie oraz zbieranie danych o warunkach pogodowych.

Przemyśl
Jednym z wyzwań jest położenie topograficzne Przemyśla (fot. Wikipedia/CC)

W piątek umowę w tej sprawie podpisał przemyski ratusz oraz przedstawiciele Exatela.  Program ma charakter pilotażowy. “W jego ramach miasto otrzyma źródło wiarygodnych, aktualizowanych na bieżąco danych m.in. o poziomie wody w rzece San, warunkach atmosferycznych czy wilgotności gleby” – czytamy w komunikacie firmy.

Technologi LoRA w Przemyślu

W Przemyślu zastosowana zostanie technologia LoRaWAN (w skrócie LoRa), czyli rozległa wąskopasmowa sieć dalekiego zasięgu, zoptymalizowana pod kątem jak najmniejszego poboru energii. LoRa nie była dotychczas stosowana w przestrzeni publicznej.

– Cieszymy się, że to pilotażowe wdrożenie możemy zrealizować od razu w tak zróżnicowanym topograficznie i wymagającym terenie, jak Przemyśl – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu Exatela.

– To pokazuje, że jest realne zapotrzebowanie na smart city w Polsce. Nie tylko ze strony mieszkańców, którzy przyzwyczaili się już do internetu rzeczy. Ale także ze strony włodarzy miasta, którzy traktują to jako inwestycję w bezpieczeństwo, wygodę oraz – w dalszej perspektywie – źródło potencjalnych oszczędności dla budżetu – dodał.

Jedną z zalet technologii LoRa jest stosunkowo niski koszt jej wdrożenia, a rozbudowa sieci jest możliwa w każdym momencie, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych i drogich zmian w systemie.

LoRa technologia Exatel

Zastosowanie technologii LoRa

Exatel