Media

Przez rok Albania bez TikToka – zakaz umocnił polityczne podziały

Protest przeciwko zakazowi TikToka w Albanii - X Sali Berisha

W Albanii nie będzie można używać popularnej wśród młodzieży aplikacji TikTok. Rząd wprowadził zakaz na rok. Władze motywowały to rosnącą agresją nastolatków. Opozycja, organizacje dziennikarskie i instytucje obrony praw człowieka protestują.

To pierwsze tak dotkliwe restrykcje wobec użytkowników konkretnej aplikacji społecznościowej w Europie.

Zakaz z tragedią w tle

Oficjalne władze tłumaczą, że zakaz TikToka to reperkusje tragedii jaka wstrząsnęła Albanią w listopadzie ub. roku. To tragiczna śmierć 14-latka, który został śmiertelnie ugodzony nożem przez swojego rówieśnika.

Ponoć nastolatkowie mieli się pokłócić w sieci. Platforma wydała specjalny komunikat, w którym napisano, że nie znaleziono „żadnych dowodów na to, że sprawca lub ofiara mieli konta na TikToku”. Cała sprawa jednak wywołała ostry spór między młodymi internautami. Dyskusja o tragedii zdominowała albański TikTok.

Większość rodziców objętych konsultacjami społecznymi opowiedziała się za tymczasowym zakazem aplikacji na rok. Po tej karencji Tik Tok ma być objęty specjalnymi filtrami – zapowiedziała minister edukacji Albanii Ogerta Manastirliu.

Opozycja w obronie wolności słowa

Albańskie władze ostro zaatakowały TikToka. „Problemem jest dzisiaj TikTok i wszyscy ci, którzy biorą nasze dzieci jako zakładników” — mówił w ub. roku, cytowany przez Politico, premier Albanii premier Edi Rama „Według Ramy decyzja ta nie ma nic wspólnego z wolnością słowa czy wyborami, lecz z bezpieczeństwem dzieci w Internecie” – zaznaczył w artykule albański dziennik Shekulli.

Lider opozycyjnej Partii Demokratycznej Sali Berisha skrytykował decyzje rządu w sprawie zakazu aplikacji. Na swoim TikToku i X nawołuje do wzięcia udziału w demonstracji, która ma się odbyć 15 marca w Tiranie.  „Młodzież przeciw cenzurze. W obronie wolności słowa!” – napisał Berisha na X.

Przeciwko rocznemu zakazowi TikToka w Albanii protestują m.in. instytucje broniące praw człowieka i bałkańskie organizacje dziennikarskie oraz Europejska Federacja Dziennikarzy.

Wybory parlamentarne odbędą się w Albanii 11 maja br.

hub/ X/ Shekulli/ X @saliberisha_

 

 

 


Powiązane artykuły

Czy likwidator TVP nielegalnie uzyskał dyplom i tytuł doktora?

Likwidator TVP Daniel Gorgosz miał pojawić się w zeznaniach osób powiązanych z aferą Collegium Humanum – podał Goniec. Według ustaleń...

Bodnar przyznał, że zaprzysiężenie prezydenckie się odbędzie

Zaprzysiężenie nowego prezydenta Karola Nawrockiego „w sensie prawnym zostało zwołane, zostało ogłoszone, zostało zapowiedziane i wszystko na to wskazuje, że...

CMWP SDP przeciwko próbom cenzurowania biskupów przez MSZ

Protest przeciwko cenzurowaniu homilii polskich biskupów przez MSZ, które domaga się od Watykaniu ukarania duchownych, wystosowała prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich...

Udostępnij:

Facebook X X X