Przez zmiany klimatu Ziemia staje się coraz ciemniejsza

16 października 2021, 10:00 Alert

Gdy jasne, odbijające światło chmury w niektórych obszarach zanikają, Ziema ciemnieje. Dziś nasza planeta odbija mniej światła słonecznego niż 20 lat temu. Nie jest to dobra wiadomość w kontekście globalnego ocieplenia.

Ziemia ciemnieje

Globalne ocieplenie ma wpływ na jasność Ziemi: planeta odbija coraz mniej światła. Przyczyną mogą być rosnące temperatury na Pacyfiku. Jest to wynik nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Geophysical Research Letters”. Na potrzeby badania naukowcy biorący udział w badaniu ocenili zmierzone dane dotyczące promieniowania słonecznego w latach 1998-2017. Celem badania było „dokładne określenie dziennych, miesięcznych, sezonowych, rocznych i dziesięcioletnich zmian albedo ziemskiego z powierzchni ziemi”.

Stopień odbicia, znany jako albedo, w związku z tym znacznie się zmniejszył w ciągu ostatnich dwóch dekad: Ziemia odbija około pół wata mniej na metr kwadratowy niż 20 lat temu. Większość spadków miała miejsce w ostatnich trzech latach okresu pomiarowego. Spadek współczynnika odbicia ziemi można oszacować na około 0,5 procent. Zazwyczaj planeta odbija około 30 procent padającego światła słonecznego. – Po prawie niezmienionym albedo przez 17 lat, jego spadek był dla nas dużym zaskoczeniem, gdy analizowaliśmy dane z ostatnich trzech lat – powiedział główny autor badania Philip Goode z New Jersey Institute of Technology.

To, ile światła jest odbijane, zależy oczywiście również od tego, ile światła pada – innymi słowy, jak jasne jest słońce. Według badań nie ma jednak związku między zmienionym albedo Ziemi a normalnymi, powtarzającymi się zmianami jasności Słońca. Dlatego zmiany te spowodowane są przez to, co dzieje się na Ziemi. Od kilku lat NATA obserwuje, że jasne, odbijające światło, nisko położone chmury nad wschodnim Pacyfikem zmniejszają swoją powierzchnię. Jednocześnie u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej stwierdzono również wzrost temperatury powierzchni morza, co prawdopodobnie ma związek ze zmianami klimatu. Temperatura powierzchni wody może wpływać na tworzenie się chmur – a tym samym na współczynnik odbicia światła przez Ziemię.

Spiegel/Michał Perzyński

Zmiany klimatu przyspieszą rozprzestrzenianie się malarii i dengi