Tusk: Strefa buforowa będzie sięgać w wybranych miejscach do dwóch kilometrów

10 czerwca 2024, 16:05 Alert

Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie strefy buforowej. Będzie miała kilkadziesiąt kilometrów i 200 metrów głębokości. W uzasadnionych przypadkach zostanie rozszerzona do dwóch kilometrów, aby zwalczać przemyt ludzi.

Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna
Zapora na granicy z Białorusią fot. Straż Graniczna.

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie strefy buforowej na granicy z Białorusią. Projekt był konsultowany z zaangażowanymi środowiskami. Premier Donald Tusk powiedział, że ma ona na celu głównie ukrócenie nielegalnego przemytu ludzi.

– Strefa nie będzie tak głęboka jak niektórzy sugerowali w komentarzach i analizach. […] Kilkadziesiąt kilometrów i 200 metrów głębokości. Są miejsca w rezerwatach, gdzie ta strefa będzie szła w głąb około dwa kilometry. Są to niedługie odcinki, związane z obecnością przemytników, którzy operują właśnie w terenach zalesionych, w odległości kilometra-dwóch od granicy – powiedział premier.

– Zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy, nie zmieni tego żadna polityka, ani emocje ludzkie – dodał.

Strefa buforowa ma zwiększyć bezpieczeństwo na granicy z Białorusią. Codziennie dochodzi do nielegalnych przekroczeń granicy. W zeszłym tygodniu zmarł żołnierz pchnięty nożem przez osobę, która próbowała nielegalnie wtargnąć na terytorium Polski.

Marcin Karwowski

Kowalczyk: Tarcza Wschód może powstać z korzyścią dla środowiska lub z jego stratą (ROZMOWA)