EnergetykaEnergia elektryczna

PSE odpowiada na taśmy Kulczyka

PSE przedstawiło swoje stanowisko w sprawie publikacji związanych z nagraniem rozmowy Radosława Sikorskiego z Janem Kulczykiem, dotyczącej połączenia elektroenergetycznego z Ukrainą.

TV Republika podała informacje o kolejnych taśmach z zapisem rozmów zmarłego w lipcu Jana Kulczyka z Radosławem Sikorskim. Przedsiębiorca zdradza na nich swoje plany. Chciał, dzięki swoim kontaktom w ukraińskim rządzie, importować do Polski tanią energie wyprodukowany w tym kraju. W rozmowie przekonuje Sikorskiego, że sytuację będzie można “fenomenalnie rozegrać politycznie” oraz sugeruje, że polska elektrownia jądrowa będzie zbędna.

Operator poinformował, że strona ukraińska od wielu lat zabiegała o uruchomienie prac nad „Studium Wykonalności przyłączenia Ukrainy i Mołdawii do obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej” (Studium UA/MD). W marcu 2006 roku operatorzy systemów elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii złożyli oficjalny wniosek o synchroniczne przyłączenie ich systemów przesyłowych do systemu Europy kontynentalnej. Ze względu na brak źródeł finansowania, prace uruchamiające Studium UA/MD zostały wstrzymane do maja 2012 roku, kiedy to Ministerstwo Gospodarki Mołdawii uzyskało potwierdzenie z Komisji Europejskiej o możliwości dofinansowania Studium UA/MD ze środków unijnych. W listopadzie 2014 roku zawarto umowę konsorcjum na realizację Studium UA/MD. Członkami konsorcjum są operatorzy systemów przesyłowych (OSP) z Rumuni, Serbii, Bułgarii, Węgier i Polski. Wykonanie Studium UA/MD jest jednym z pierwszych kroków w obowiązującej procedurze synchronicznego rozszerzania obszaru Europy kontynentalnej, przyjętej w stowarzyszeniu europejskich OSP – ENTSO-E. Raport ze Studium wstępnie oceni możliwości synchronizacji systemów Ukrainy i Mołdawii z systemem Europy kontynentalnej, a w przypadku potwierdzenia technicznych możliwości realizacji tego połączenia, będzie podstawą do kontynuacji procesu. Prace nad Studium UA/MD mają zostać sfinalizowane do końca 2015 roku. Należy przy tym podkreślić, że dotychczasowe doświadczenia z rozszerzania obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej (obejmujące m.in. przyłączenia krajów bloku CENTREL, Rumunii i Bułgarii oraz Turcji) wskazują, że są to procesy wieloletnie.

PSE poinformowało również, że niezależnie od powyższych działań, od wielu lat prowadzone są prace studialne i analizy identyfikujące możliwość ponownego uruchomienia połączenia 750 kV Rzeszów – Chmielnicka, które od 1993 roku jest trwale wyłączone z ruchu. W ramach tych prac, analizowane były różne warianty odbudowy połączenia i poziomu wymiany mocy z Ukrainą, które zakładały asynchroniczny charakter pracy połączenia – tj. poprzez wstawki prądu stałego.

We wrześniu 2014 roku PSE zostały poinformowane przez NPC Ukrenergo (OSP na Ukrainie) o decyzji podjętej na poziomie Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy, w sprawie rozszerzenia obszaru Wyspy Bursztyńskiej i gotowości do ponownego uruchomienia połączenia 750 kV Rzeszów – Chmielnicka, w ramach tego rozszerzenia. PSE S.A. nie podjęły w tym zakresie żadnych zobowiązań, gdyż muszą być one poprzedzone decyzjami na szczeblach rządowych Polski i Ukrainy oraz pozostałych państw, których systemy elektroenergetyczne posiadają połączenia z obszarem Wyspy Bursztyńskiej. Konieczne byłoby także uzyskanie przez PSE zgód korporacyjnych – czytamy w oświadczeniu PSE.

Operator zwraca uwagę, że powyższe informacje były wielokrotnie podawane do publicznej wiadomości – zarówno w odpowiedziach udzielanych mediom, jak i podczas branżowych konferencji.

W odniesieniu do poruszonego w publikacjach wątku domniemanej korupcji PSE poinformujemy, że w czerwcu 2012 roku spółka wdrożyła System przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym i nadużyciom i poddały go certyfikacji na zgodność z normą BS 10500. System jest corocznie poddawany certyfikacji przez międzynarodowego audytora. Zarządowi Spółki oraz Koordynatorowi ds. zapobiegania korupcji nie są znane jakiekolwiek informacje, dotyczące rzekomej korupcji, o których wspomniano w przedmiotowych publikacjach.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X