PSG przywróciła dostawy gazu po awarii w Wielkopolsce

29 stycznia 2018, 06:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa przywróciła dostawy gazu do niemal wszystkich z 3,5 tys. odbiorców, którzy zostali odcięci od dostaw wskutek awarii gazociągu w Murowanej Goślinie. Dostawy do ostatnich kilkudziesięciu odbiorców mają być wznowione w poniedziałek.

Infrastruktura gazowa. Fot. PSG
Infrastruktura gazowa. Fot. PSG

PSG przywraca dostawy gazu po awarii 

W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Poznań-Rogoźno i do pożaru. Zniszczone zostały trzy budynki mieszkalne i budynek gospodarczy. Kilkanaście innych budynków zostało uszkodzonych. Nie było ofiar. Operatorem gazociągu jest spółka Gaz-System.

Po zdarzeniu bez gazu pozostawało ok. 3,5 tys. odbiorców z Murowanej Gośliny i kilkunastu innych miejscowości. Już w piątek rozpoczęło się przywracanie dostaw gazu u indywidualnych odbiorców. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała w niedzielę wieczorem, że ostatnie prace techniczne, związane m.in. z wymianą uszkodzonych odcinków gazociągu, powinny zakończyć się w poniedziałek przed południem.

„Od pierwszych chwil po wystąpieniu awarii PSG zaangażowała wszystkie dostępne środki, by jak najszybciej wznowić dostawy gazu. Od piątku w miejscowościach pozbawionych tego paliwa pracowało codziennie ponad dwadzieścia brygad pogotowia gazowego” – podała spółka. Rzecznik prasowy PSG Artur Michniewicz podkreślił, że dzięki zaangażowaniu ekip pracujących przy wznowieniu dostaw, już kilkanaście godzin po awarii z gazu mogła korzystać ponad jedna trzecia z 3,5 tys. poszkodowanych odbiorców.

Rząd pomoże poszkodowanym 

W niedzielę burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański poinformował, że otrzymał informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o zwiększeniu rządowej pomocy doraźnej dla trzech najbardziej poszkodowanych rodzin do kwoty po 20 tys. zł.

W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał 108 tys. zł na zasiłki do 6 tys. zł dla rodzin, których domy uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Także w piątek Gaz-System przekazał po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz rodzin, które potraciły domy. Te środki już trafiły do trzech najbardziej poszkodowanych rodzin. Zwiększona rządowa pomoc ma im być wypłacona w poniedziałek.

Uruchomione zostało specjalne konto bankowe, na które można dokonywać wpłat na rzecz poszkodowanych. Numer rachunku dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie (http://murowana-goslina.naszops.pl/).

Polska Agencja Prasowa