PSG zakończyła gazyfikację gminy Rzeczniów

28 sierpnia 2023, 13:00 Alert

Polska Spółka Gazownictwa zainwestowała cztery miliony złotych w gazyfikację gminy Rzeczniów. Budowa gazociągu liniowego, który gwarantuje dostawy gazu na potrzeby mieszkańców, została zakończona.

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa
Źródło: Polska Spółka Gazownictwa

Polska Spółka Gazownictwa zainwestowała w gazyfikację Rzeczniowa ok. cztery miliony zł. Dostawy błękitnego paliwa, za pomocą gazyfikacji wyspowej, zostały uruchomione do gminy Rzeczniów pod koniec 2022 roku. Z ekologicznego paliwa mogły od nowego roku skorzystać m.in. dwie modernizowane szkoły. W lipcu tego roku Polska Spółka Gazownictwa ukończyła budowę gazociągu liniowego, który gwarantuje dostawy gazu dla wszystkich mieszkańców – czytamy w komunikacie spółki.

W poniedziałek odbyła się uroczystość z okazji zakończenia budowy sieci na terenie gminy. W wydarzeniu wzięli udział m.in. członek zarządu ds. operacyjnych Jakub Kowalski, poseł Marek Suski oraz Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

– Chciałem podziękować Polskiej Spółce Gazownictwa, która równomiernie rozwija sieć gazową w całej Polsce. Dzięki temu dbamy o środowisko i ekologię, a mieszkańcy w całym kraju mogą korzystać z tego prawie bezobsługowego paliwa – powiedział poseł Marek Suski.

– Południowe Mazowsze przez wiele lat było białą plamą na mapie gazyfikowanej Polski. W ostatnich latach zainwestowaliśmy znaczne środki na tych terenach. Zachęcam mieszkańców do składania wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. Dzięki połączeniu z Grupą ORLEN otrzymaliśmy w tym roku dodatkowe środki na realizację przyłączy gazowych. Pozwolą one na przyłączenie w tym roku w całej Polsce łącznie ok. 80 tys. nowych odbiorców – dodał Jakub Kowalski, członek zarządu ds. operacyjnych w Polskiej Spółce Gazownictwa.

– Jest to historyczna chwila dla naszej gminy. Oddanie do użytku nowo wybudowanej sieci gazu to bez wątpienia najważniejsza inwestycja w naszym powiecie w ostatnich dziesięcioleciach. Daje ona wielkie możliwości dalszego rozwoju i dzięki temu nasza gmina staje się liderem zmian na Mazowszu – mówił Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów.

W ramach inwestycji na terenie gminy Rzeczniów wybudowano ponad 10 km gazociągów, a dostęp do błękitnego paliwa uzyskało kilkuset mieszkańców miejscowości: Koszary, Kotlarka, Maziarze Stare, Rybiczyzna, Dubrawa, Grabowiec, Rzeczniów, Rzeczniów-Kolonia.

Polska Spółka Gazownictwa / Jędrzej Stachura

PSG rozpoczyna certyfikację sieci do przesyłu wodoru