EnergetykaGaz.Infrastruktura

PSG likwiduje kolejne białe plamy na gazowej mapie Polski

Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG.

Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zakończyła pierwszy etap inwestycji w gminie Przytyk. Zbudowała sieć gazową o długości około 2,5 kilometra. Następnym krokiem jest inwestycja w gazociąg o długości ponad 11 kilometrów.

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu inwestycji związanej z gazownictwem w Przytyku. PSG przeprowadza gazyfikację miasta Przytyk w formule „projekt plus budowa”, który został podzielony na dwa etapu.

Pierwsza faza

Spółka zakończyła pierwszą fazę, która obejmowała budowę nowoczesnej sieci gazowej średniego ciśnienia. Jej łączna długość wynosi około 2,5 kilometra. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2,5 miliona złotych.

– Początkowo gazyfikację miasta i gminy Przytyk  planowano tylko w sposób liniowy. Jednak z uwagi na planowaną przebudowę pasa drogowego i brak możliwości pozyskania stosownych zgód z Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na lokalizację odcinka gazociągu, podjęto decyzję o wykorzystaniu stacji regazyfikacji LNG. To umożliwiło wcześniejsze zasilenie kluczowych dla miejscowości obiektów samorządowych, w tym szkoły, przedszkola, hali sportowej oraz budynku Urzędu Miasta i Gminy – czytamy w komunikacie.

Rozbudowa sieci gazowniczej w Przytyky. Źródło: PSG

Następny etap

Druga faza zakłada budowę gazociągu średniego ciśnienia o długości około 11,5 kilometra. Zostanie połączony z swoim odpowiednikiem dostarczającym gaz do Zakrzewia i zapewni paliwo zarówno miastu Przytyk jak i gminie. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca przyszłego roku.

Polska Spółka Gazownictwa / Marcin Karwowski

Ukraina odrzuca tranzyt kremlowskiego gazu i może go zastąpić nierosyjskim


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X