EnergetykaGaz.

PSG zainwestuje miliardy złotych w rozwój sieci gazowej

Wojciech Kowalski, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, podczas EKG w Katowicach. Fot. PSG

Wojciech Kowalski, członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, podczas EKG w Katowicach. Fot. PSG

W 2025 roku Polska Spółka Gazownictwa planuje zainwestować w rozwój sieci gazowej ponad 3 miliardy złotych. Około jedna trzecia tej kwoty posłuży budowie nowych przyłączeń dla ponad 100 podmiotów oraz wsparciu sektora ciepłowniczego i elektrociepłowniczego.

Przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa wzięli udział w XIII edycji Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który odbył się w dniach 16–17 czerwca w Gdańsku. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było bezpieczeństwu energetycznemu Europy oraz zmianom w unijnej polityce energetycznej. PSG reprezentowali członkowie zarządu: dr Szymon Paweł Moś oraz Wojciech Kowalski.

PSG przygotowała w ramach programu FEnIKS projekty inwestycyjne o łącznej wartości ok 1,5 miliarda złotych. Jeszcze w tym roku spodziewa się zatwierdzenia inwestycji na poziomie 1,25 miliarda złotych. Dodatkowe 250 mln zł czeka na decyzje, a kolejne 400 mln zł pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki tym środkom realizowane są m.in. projekty dekarbonizacji ciepłownictwa w Łodzi, gazyfikacji Mierzei Wiślanej oraz rozwoju sieci w Gdańsku – czytamy w komunikacie. Łącznie w 2025 roku Polska Spółka Gazownictwa planuje zainwestować w rozwój sieci gazowej ponad 3 miliardy złotych.

Tania energia i bezpieczna dystrybucja

Dr Szymon Paweł Moś wziął udział w panelu poświęconym strategiom firm energetycznych w czasie transformacji. Podkreślił, że oprócz rozwoju nowych technologii, zmiany w energetyce to także wyzwania finansowe i społeczne. – Naszym zadaniem jest zapewnienie taniej energii i bezpiecznej dystrybucji gazu. Dlatego PSG aktywnie poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania, dzięki czemu może utrzymać konkurencyjne ceny dystrybucji gazu – zaznaczył.

W swojej wypowiedzi członek zarządu odniósł się również do zmieniającej się roli gazu w krajowym miksie energetycznym: – Gaz ziemny przestaje być tylko paliwem przejściowym. Dziś to paliwo komplementarne, stabilizujące i niezbędne w miksie energetycznym, także ze względu na konieczność wsparcia odnawialnych źródeł energii – zaznaczył dr Szymon Paweł Moś.

Z kolei Wojciech Kowalski, członek zarządu PSG, zabrał głos w panelu dotyczącym roli gazu jako paliwa przejściowego. – W tym roku inwestujemy 3,3 miliarda złotych w rozwój naszej sieci. Ponad miliard przeznaczamy na nowe przyłączenia, w tym podmioty z sektora ciepłowniczego i elektrociepłowniczego. Mamy ponad 100 takich podmiotów do podłączenia – mówił. W planach na kolejny rok spółka zakłada inwestycje na poziomie 3,5 miliarda złotych.

Podkreślił też znaczenie projektu eGazomierz, realizowanego dzięki 300 milionom złotych z Krajowego Planu Odbudowy. – Wymienimy ponad milion gazomierzy na nowe, zdalnie odczytywane urządzenia. To ogromny krok w stronę nowoczesnego, bezpiecznego i bardziej efektywnego zarządzania siecią – zakończył.

Polska Spółka Gazownictwa / Biznes Alert


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X