PSPA opublikowało szczegółową analizę obowiązujących w Polsce regulacji prawnych dotyczących elektromobilności i paliw alternatywnych. Efektem prac ekspertów, prawników i praktyków rynku, jest pierwszy w Polsce przewodnik infograficzny dla samorządów i firm, który w przystępny sposób omawia wszystkie aspekty prawne i techniczne Ustaw.
Raport Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), największej organizacji branżowej zajmującej się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce, to praktyczny przewodnik po Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, procedurze budowy ogólnodostępnych stacji ładowania i Strefach Czystego Transportu.
– Polska znajduje się obecnie na początkowym etapie wdrażania elektromobilności. Przed każdym podmiotem zainteresowanym rozwojem ekologicznego transportu w Polsce, od organów centralnych po przedsiębiorców, pojawiają się liczne wyzwania. Publikacja opisuje konsekwencje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które weszła w życie 22 lutego bieżącego roku, wraz z późniejszymi nowelizacjami. Nowe unormowania stanowią podstawę rozwoju nisko- i zeroemisyjnego transportu w naszym kraju i jednocześnie nakładają liczne obowiązki na organy publiczne i jednostki samorządu terytorialnego – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Opracowanie opisuje najważniejsze zagadnienia związane z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych: nomenklaturę, architekturę rynku, ogólnodostępne punkty ładowania, katalog zachęt oraz obowiązki podmiotów publicznych. Ponadto, krok po kroku, prezentuje procedurę ogólnodostępnej stacji ładowania, zadania i obowiązki operatorów stacji oraz dostawców usług ładowania, a także umowy, których zawarcie jest niezbędne dla eksploatacji stacji i świadczenia usług ładowania. Dzięki publikacji PSPA, zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznać się również z zasadami funkcjonowania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, formami i trybem wsparcia oraz obowiązującymi w tym zakresie procedurami. Partnerami przewodnika PSPA został Polski Fundusz Rozwoju oraz firmy PGE Nowa Energia i Engie.
Przewodnik w nakładzie kilku tysięcy egzemplarzy trafi do uczestników szkoleń „Elektromobilność w praktyce”, których organizatorem jest PSPA. Szkolenia, objęte patronatem Ministerstwa Energii i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, odbędą się w ponad 30 największych miastach w Polsce.
– Lista miast nie jest zamknięta. Gminy, które chcą, aby na ich obszarze administracyjnym PSPA zorganizowało darmowe szkolenie dla urzędników i przedstawicieli spółek miejskich, mogą się zgłaszać poprzez stronę elektromobilnoscwpraktyce.pl – mówi Maciej Mazur.
Przewodnik po Ustawie o elektromobilności dostępny jest na stronie pspa.com.pl.
PSPA