EnergetykaOpinieŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Puta: Układ o Turowie ma być wspólnym zwycięstwem. Trójziemie potrzebuje wspólnej strategii transformacji (ROZMOWA)

– Negocjacje w sprawie Kopalni Turów nie mogą się zakończyć przegraną jednej i wygraną drugiej strony. To musi być wspólne zwycięstwo – powiedział Martin Puta, Hejtman Kraju Libereckiego, w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Mówiliśmy w Karpaczu jednym głosem, że jest nam potrzebna wspólna strategia i narzędzia pozwalające wspólnie dążyć do realizacji naszych celów. Wierzę, że Trójziemie to dobry początek takiej współpracy – dodał.

BiznesAlert.pl: Jak przebiegają rozmowy o Kopalni Turów. Czego oczekują Państwo od strony polskiej?

Martin Puta: Rozmowy ruszyły pod koniec maja. Na początku miałem nadzieję, że będą się toczyć szybko. Eksperci strony polskiej i czeskiej skupili się na detalach jak zapylenie, hałas i wody gruntowe. Podstawowe oczekiwanie strony czeskiej to gwarancja tego, że dalsze wydobycie w Turowie oraz powiększenie tej kopalni nie wpłynie negatywnie na mieszkańców Kraju Libereckiego i tamtejszych wsi na granicach.

Czy musimy czekać na wybory w Czechach?

Już dwa razy była okazja, żeby premierzy naszych krajów powiedzieli sobie o wzajemnych oczekiwaniach. To oni będą musieli podpisać umowę w tej sprawie i uchwalić ją w rządach. Liczę na trzecie spotkanie naszych premierów, na którym uda się ustalić granicę tych oczekiwań. Zgadzam się z tym co mówił na ten temat marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski w Karpaczu. Te negocjacje nie mogą się zakończyć przegraną jednej i wygraną drugiej strony. To musi być wspólne zwycięstwo.

Plan ma uwzględniać rekultywację i rozwój regionu. Jak mógłby wyglądać w praktyce?

Rekultywacja to szansa na wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii. Mówiliśmy w Karpaczu o magazynach energii z użyciem zbiorników wodnych powstałych po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego. Warto także wspierać utrzymanie regionu Dolnego Śląska w programie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Nie jesteśmy gotowi na tę transformację. Potrzebujemy środków europejskich dla całego regionu.

Czy inicjatywa Trójziemia, czyli współpracy euroregionu Nysy na granicach Polski, Czech i Niemiec, zgłoszona na Forum Ekonomicznym w Karpaczu może pomóc?

Jestem bardzo zadowolony z tej inicjatywy. Przed panelem w Karpaczu nie uzgodniliśmy stanowiska z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem ani marszałkiem Przybylskim. Mówiliśmy jednym głosem, że jest nam potrzebna wspólna strategia i narzędzia pozwalające wspólnie dążyć do realizacji naszych celów. Wierzę, że inicjatywa Trójziemia to dobry początek takiej współpracy.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Udostępnij:

Facebook X X X