Putin blokuje rozwój sieci 5G w Rosji

16 sierpnia 2019, 12:45 Alert
5G komunikacja cyfryzacja
fot. Pixabay

Prezydent Rosji Władimir Putin nie poparł pomysłu zwolnienia popularnych częstotliwości 3,4-3,8 GHz na potrzeby rozwoju sieci 5G w Rosji – poinformowały Wiedomosti.

To pasmo częstotliwości obecnie wykorzystywane jest przez resort obrony oraz Roskosmos. Według źródeł gazety, wykorzystywanie tego pasma przez wspomniane instytucje i jednoczesny rozwój 5G nie jest możliwe. Wiedomosti przypominają, że wiosną wicepremier Maksim Akimow zwrócił się do Władimira Putina z prośbą o zwolnienie wspomnianych częstotliwości. Ostatecznie ministerstwo komunikacji rekomendowało wykorzystanie częstotliwości 4,4-4,99 GHz.

Gazeta wyjaśnia, że dla rozwoju sieci 5G zakres częstotliwości nie ma znaczenia. Przy czym, im większy zakres, tym mniejszy jest promień zasięgu. W większości państw na świecie najbardziej popularnym jest zakres 3,4-3,8 GWh, który zapewnia możliwie najszybszy transfer danych. Prędkość przesyłu danych w internecie mobilnym w sieci 5G będzie przekraczała 1 Gb/sekundę, podczas gdy sieci czwartej generacji umożliwiają transfer nieprzekraczający 150 Mb/sekundę.

Wiedomosti/Piotr Stępiński