AlertEnergetykaInfrastrukturaOnetRopaWykop

Putin nakazuje spaść cenom paliw w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Mimo zakazu eksportu paliwa ceny w Rosji nie spadają. Budzi to niezadowolenie społeczne, ministerstwo uspokaja a Putin nakazuje natychmiastowe obniżenie cen.

W obliczu sankcji gospodarka rosyjska wariuje, odbija się to też na rynku paliw. Ceny idą w górę co nie spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym. Rząd rosyjski wycofał się z dopłat do sprzedawanego w kraju paliwa, przez to firmom przestało się to opłacać. Spowodowało to nastawienie na eksport lub windowanie cen, a braki dostępności i horrendalne sumy wywołały niezadowolenie społeczeństwa. Reakcja Kremla była twarda 21 września 2023 roku zakazano eksportu benzyny oraz oleju napędowego i przekierowania całych zasobów na rynek wewnętrzny. Jak tłumaczyło ministerstwo energetyki miało to obniżyć ceny paliwa.

Portal Lenta powołuje się na słowa Aleksandra Frolova, dyrektora generalnego w Narodowym Instytucie Energii, który twierdzi, że obniżki dopiero nadejdą. Obecnie sprzedawane jest paliwo zakupione około miesiąca temu, po wyższych cenach, jak twierdzi ekspert. Zastrzega też, żeby nie spodziewać się nagłego spadku cen.

27 września 2023 roku Paweł Sorokin, rosyjski wiceminister energii wygłosił przemówienie w Dumie Państwowej. Podkreślił, że obniżenie cen paliwa wymaga czasu. Tego samego dnia na ten temat wypowiedział się Władimir Putin, zaznaczył, że ludzie, którzy nie widzą efektu w postaci spadku ceny paliwa są mało zainteresowani powodami ich wysokiej wartości.

Rosja od 2022 roku boryka się z sankcjami Zachodu. Mimo poszukiwań alternatywnych rynków zbytu, dostawców i próby obejścia ograniczeń wpływają one destruktywnie na gospodarkę rosyjską. Wysokie ceny, brak dostępu do wielu zachodnich marek i postępu w „trzydniowej operacji specjalnej” trwającej ponad półtorej roku budzi niezadowolenie społeczeństwa rosyjskiego, a to wywołuje niepokój władz Kremla.

Lenta / Marcin Karwowski

Rosja to raj paliwowy w którym może zabraknąć paliwa


Powiązane artykuły

Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce zakazu importu gazu z Rosji od zaraz. Są wyjątki

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt rozporządzenia, na mocy którego 1 stycznia 2026 roku ze skutkiem natychmiastowym wejdzie w życie...
Port w Hamburgu. Źródło: freepik

Niemcy oficjalnie kończą umowę czarterową na pływający gazoport

Deutsche ReGas oraz Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii oficjalnie rozwiązały umowę czarterową statku „Energos Power”. Ten pływający gazoport w niemieckim został wycofany z...
Instalacje Grupy Orlen. For. Orlen

Orlen dostanie 1,7 mld zł z KPO na produkcję wodoru

Grupa Orlen uzyskała bezzwrotne dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Otrzymana kwota na poziomie 1,7 mld złotych ma zostać wykorzystana...

Udostępnij:

Facebook X X X