Władimir Putin wziął udział w inauguracji dwóch elektrowni na Krymie

18 marca 2019, 15:15 Alert
Władimir Putin
Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek wziął udział w oficjalnej inauguracji dwóch bloków elektrowni w Sewastopolu i Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie. Pierwsze bloki elektrowni uruchomiono jesienią; teraz zakłady mają działać na pełną moc.

„18 marca to pamiętny dzień dla Sewastopola, dla Krymu i dla całego kraju. Pięć lat temu doszło do ponownego połączenia Krymu i Sewastopola z Rosją. (…) Dziś zrobiono jeszcze jeden ważny krok w umocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Półwyspu Krymskiego i całego południa Federacji Rosyjskiej, w rozwój gospodarki i infrastruktury regionu” – powiedział Putin.

W Sewastopolu po inauguracji rozpocznie pracę na pełną moc elektrownia o nazwie Bałakławska, a w Symferopolu – elektrownia Taurydzka. W każdej z nich uruchomiono drugi nowy blok, każdy z bloków ma moc 235 MWt. Jak mówił Putin, łączna moc obu elektrowni wyniesie teraz 940 MWt. „To dokładnie tyle, ile w poprzednich latach Krym otrzymywał z sąsiedniego kraju. To 90 proc. obecnego zapotrzebowania energetycznego całego Krymu” – powiedział Putin. Wskazał także, że w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji wprowadzana do użytku jest nowa podstacja potrzebna do rozwoju portu morskiego na Półwyspie Tamańskim.

W oficjalnej uroczystości uruchomienia nowych bloków energetycznych wzięli także udział: wicepremier Rosji Dmitrij Kozak, minister energetyki Aleksandr Nowak i szef państwowego konglomeratu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow. Budowę elektrowni prowadziła jedna z firm Rostiechu, Technopromeksport.

Rostiech przekładał dwukrotnie od 2017 roku terminy uruchomienia elektrowni. Jednym z powodów był skandal wokół turbin gazowych, które Technopromeksport kupił od niemieckiego koncernu Siemens i które miały być zainstalowane w Kraju Krasnodarskim. Według Siemensa zmodyfikowane turbiny zostały zainstalowane na Krymie, mimo że zakazują tego sankcje unijne nałożone na Rosję w odpowiedzi na aneksję półwyspu. Siemens bezskutecznie domagał się wywiezienia turbin z Krymu.

Rostiech zapowiedział, że po wprowadzeniu do eksploatacji elektrowni Bałakławskiej i Taurydzkiej ogólna moc obiektów energetycznych na Krymie wyniesie koło 2070 MWt. Prócz samych elektrowni powstało także kilkadziesiąt kilometrów linii elektrycznych i zbudowano 347 km gazociągu wysokiego ciśnienia z Kraju Krasnodarskiego. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że działalność obu elektrowni oznaczać będzie „pełną samowystarczalność energetyczną Krymu”.

Polska Agencja Prasowa