Putin straszył Bidena przed negocjacjami. Rosjanie sugerują wojnę nuklearną

31 grudnia 2021, 06:00 Alert

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił do swego amerykańskiego odpowiednika Joe Bidena. Amerykanin ostrzegał przed eskalacją na Ukrainie. Putin odparł groźbą zerwania wszelkich relacji w odpowiedzi na nowe sankcje Zachodu. Rosjanie sugerują, że padł temat wojny nuklearnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow powiedział dziennikarzom, że jego szef zagroził Ameryce, że nowe, bezprecedensowe sankcje wobec jego kraju zakończą się zerwaniem relacji. Biały Dom informuje, że Joe Biden wezwał Rosję do deeskalacji napięcia z Ukrainą. Według Rosjan ostrzegał, że wojna nuklearna „nie może zostać wywołana ani wygrana”.

Rozmowa odbyła się przed negocjacjami USA-Rosja zaplanowanymi na 10 stycznia, NATO-Rosja na 12 stycznia i OBWE na 13 stycznia. Temat to propozycja rosyjska zatrzymania integracji Sojuszu Północnoatlantyckiego z krajami byłego Związku Sowieckiego jak Ukraina oraz wycofanie tarczy antyrakietowej z Polski i Rumunii za Odrę. Amerykanie i NATO uznali te propozycje za niemożliwe do zaakceptowania.

Kommiersant/Biały Dom/Wojciech Jakóbik

Menkiszak: Inwazja na Ukrainę skutkowałaby poważnymi sankcjami wobec Rosji (ROZMOWA)