PwC: Polska ma dobre prawo dla dronów

9 maja 2016, 14:00 Bezpieczeństwo

Na ponad 127 mld dolarów analitycy firmy doradczej PwC oszacowali potencjał światowego rynku biznesowych rozwiązań wykorzystujących drony. PwC wybrało Polskę jako pierwsze miejsce lokalizacji dedykowanego Centrum Kompetencyjnego (Global Center of Excellence), które świadczy usługi doradcze w tym zakresie dla klientów z całego świata. Za tą strategiczną decyzją stała wysokiej jakości legislacja dotycząca komercyjnego użytkowania dronów oraz unikalne kompetencje polskiego zespołu specjalistów.

Według raportu PwC „Światowy rynek zastosowań technologii dronowych”, którego globalna premiera ma miejsce w Warszawie, potencjał rynku tych technologii wynosi ponad 127 mld dolarów. Do tej pory żadna z firm doradczych nie podjęła się oszacowania tej wartości. Pod względem skali komercyjnego wykorzystania dronów na pierwszym miejscu znajduje się sektor infrastrukturalny (45 mld dolarów), na kolejnych pozycjach są rolnictwo (32 mld dolarów) i transport (13 mld dolarów).

Biznesowy potencjał technologii dronowych nie został dostrzeżony przez przedsiębiorców od razu. Ta sytuacja zmieniła się jednak bardzo szybko. Obecnie mamy do czynienia z trendem poszukiwania coraz to nowych zastosowań dronów w niemal wszystkich sektorach. Jest to widoczne szczególnie w Polsce, na co ogromny wpływ mają wprowadzone już w 2013 r. regulacje prawne.

Dlatego to Polska została wybrana przez PwC jako pierwsze miejsce, w którym powstało globalne Centrum Kompetencyjne (Global Center of Excellence), działające pod nazwą Drone Powered Solution. To zespół ekspertów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej, który wspiera klientów na całym świecie w zakresie komercyjnego wykorzystania dronów.

– Byliśmy pierwszym krajem na świecie, który z sukcesem wdrożył odpowiednie przepisy dotyczące komercyjnych lotów dronami. Dzięki temu coraz więcej międzynarodowych firm właśnie w Polsce testuje możliwość zastosowania dronów dla wsparcia swoich procesów. Po przejęciu Grupy Outbox, która zajmuje się m.in. doradztwem i usługami wdrożeniowymi z obszaru innowacyjnych technologii IT (CRM i Customer Experience), to kolejna strategiczna decyzja PwC w Polsce – mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Drony wyposażone w kamery i czujniki dostarczają firmom kompleksowe dane, transportują, monitorują i uczestniczą w precyzyjnych działaniach operacyjnych, wywierając coraz większy wpływ na strategie biznesowe przedsiębiorstw – od firm budowlanych i infrastrukturalnych, poprzez przedsiębiorstwa z branż finansowych, ubezpieczeniowych, aż po firmy wydobywcze.

– Nasze biznesowe podejście do dronów to połączenie kompetencji ekspertów z zespołu Data Analytics z możliwościami jakie dają nowe technologie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom unikalne podejście w transformacji cyfrowej i tworzeniu nowych, dopasowanych do oczekiwań rynku modeli biznesowych. Cieszę się, że pierwszy zespół Drone Powered Solutions PwC powstał właśnie w Polsce i będzie świadczył usługi dla klientów z całego świata – mówi Piotr Łuba, partner zarządzający działem doradztwa biznesowego PwC w Polsce.

Potencjał rynku technologii dronowych (mld dolarów)

Infrastruktura

45,2

Rolnictwo

32,4

Transport

13

Bezpieczeństwo cywilne

10

Media i rozrywka

8,8

Ubezpieczenia

6,8

Telekomunikacja

6,3

Górnictwo

4,4

Wartość ogółem

127,3

Wyzwania komercyjnego rynku zastosowania dronów

Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór nad prowadzonymi inwestycjami oraz utrzymaniem istniejącej infrastruktury. Drony wykorzystywane są także w transporcie, przy usługach tzw. ostatniej mili czy w ubezpieczeniach, a także w rolnictwie: nie tylko zbierają i bardzo szybko analizują dane dotyczące gruntów i upraw, mogą również dokonywać precyzyjnych oprysków roślin.

Autorzy raportu PwC podkreślają, że Polska jest pierwszym krajem, który wypracował kompletne ramy prawne w zakresie komercyjnych lotów dronami. Istnieje jednak wiele innych czynników, które nadal mogą ograniczać rozwój tego rynku.

Kluczowym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się zarówno krajowe władze lotnicze, jak również sektor prywatny, jest zapewnienie bezpiecznego nadzoru nad rekreacyjnym i komercyjnym wykorzystaniem dronów. Jednym z elementów takiego bezpiecznego systemu nadzoru będzie obowiązkową rejestracja dronów, która umożliwi władzom zidentyfikowanie operatorów dronów w przypadku łamania przez nich prawa. Kolejnym elementem systemu jest stworzenie kompleksowego systemu zarządzania ruchem powietrznym, aby zapobiegać kolizjom z innymi „obiektami”.

– Drony to doskonałe narzędzie do zbierania szczegółowych i aktualnych danych – przede wszystkim wizualnych. Widzimy ogromne zainteresowanie naszymi usługami – przede wszystkim ze strony firm zaangażowanych w budowę i utrzymanie rozległej infrastruktury. Szybkość pozyskania danych, możliwość ich przetworzenia i dostępność poprzez dedykowaną aplikację znacząco zwiększa konkurencyjność zarówno w firmach realizujących zlecenia budowy lub utrzymania infrastruktury, ale stanowi też wiarygodne źródło danych dla firm finansujących czy ubezpieczających te inwestycje. Tak naprawdę to dopiero początek zastosowań dla tych urządzeń w świecie biznesu – podsumowuje Michał Mazur, partner w PwC, lider zespołu Drone Powered Solution.

Regulacje prawne związane z komercyjnym wykorzystaniem dronów

Źródło: PwC Polska